Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pečeme s Ivou: Černé rohlíčky jsou maličká sladká chuťovka, kterou připravíte do hodiny. Uvnitř vláčné, nahoře křupavé chutnají skvěle
Zdroj: Iva Trhoňová

Moučník nejen pro návštěvy! Maličké rohlíčky, sladké tak akorát, tmavé a vonící kakaem jsou na stole nato šup! Lákavé pro nečekané hosty i vaše malé mlsouny. Jsou bleskově hotové - vykouzlíte je opravdu během pouhých 60 minut!

Když pekařka promluví...

Často se stane, že se nečekaně ohlásí návštěva. Máte-li hodinu času, stihnete upéct lehce sladké kakaové rohlíčky s mandlovými lupínky. Jsou opravdu bleskově hotové, během hodiny. Zvenku lehounce křupavé, uvnitř mechově měkounké, jsou poměrně málo sladké, chutnají kakaem a voní skořicí. Dovedu si představit podávat je na stůl proříznuté a lehce promáznuté máslem.

Co budete potřebovat? 180-190 g vody, 25 g zcela změklého másla, 20 g cukru, vanilkový cukr, 360 g hladké mouky, půl lžičky skořice nebo perníkového koření, 4-5 lžiček kakaa, 18 g čerstvého droždí, špetka soli
Na potření a posyp: rozšlehané vejce, plátkové mandle

Jak budete postupovat: Je to opravdu snadné a rychlé. Ve vlažné vodě rozmícháte vanilkový cukr a droždí a necháte takto 15 minut odpočinout. Zatím si k ruce připravíte ostatní suroviny a v misce rozšleháte vajíčko na potření rohlíčků - pak už půjde práce hopem. Po 15 minutách do vody s droždím přidáte zbytek surovin a uhnětete těsto. Ihned po uhnětení těsto na pomoučeném stole rozdělíte napůl a z každé poloviny uděláte velkou bulku, bochánek. Obě bulky rozválíte do tvaru kruhu a každý z nich rozdělíte na 8 výsečí (celkem jich bude tedy 16). Z každého trojúhelníčku těsta smotáte rohlíček. Cíp přitom popotahujete směrem od sebe, aby bylo více návinů.

Všechny rohlíčky uložíte na plech s pečícím papírem nebo fólií a necháte 15 minut odpočinout. Pak je potřete vejcem, posypete plátky mandlí a upečete ve vyhřáté troubě (220 °C / 12-15 minut). Na stůl je hostům podáváte sypané moučkovým cukrem.

Drobečky z ošatky

  • Místo másla občas používám do těsta sádlo. Na chuti sladkých rohlíčků ho nepoznáte.
  • Koření do těsta zvolte podle chutí. Klidně ho vynechejte a nechte rohlíčky vonět jen vanilkou a kakaem.
  • Pečení je nutné hlídat. Hodně vypečené rohlíčky mohou být zároveň i vysušené.

Další recepty ode mě najdete na tomto webu pod mou přezdívkou cathleen.
Příběh mého života i mé cesty k pečení najdete zase zde.

Kuchařka Iva Trhoňová

„Pečící manželka, matka a babička“

https://www.pekarnomanie.cz/

Iva Trhoňová je, jak sama říká, „pečící manželka, matka a babička“, ale také autorka kuchařských knih Ruce v mouce, Upečeno s láskou, Hrátky s těstem a Kouzlo domácí pekárny, a také webové stránky Pekárnománie. Péct začala kdysi před lety, aby rodina ušetřila, postupně se z toho stala celoživotní vášeň, která má ještě i hlubší smysl. „Dokud peču, žiju,“ říká Iva, která s rodinou bydlí v jihomoravských Mouchnicích.

Témata: Pečeme s Ivou, kynuté, kynuté těsto, moučníky, droždí, sladkosti, návštěva, pohoštění, rohlíčky, rychlé recepty

Recepty k tomuto článku

Komentáře

Ke článku nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář