Koblížky jednotlamky (mini koblihy)

Suroviny

150 g bílého jogurtu
50 g vody
300-320 g hladké mouky
1 žloutek
2 vanilkové cukry
30 g změklého másla
lžíce rumu
strouhaná citronová kůra
špetka soli
15 g čerstvého droždí

Postup přípravy receptu

 1. Ve vlažné vodě rozmícháme droždí, přidáme zbytek surovin a uhněteme vláčné volnější (řidší) těsto, které necháme asi 30-45 minut kynout.

 2. Poté těsto promísíme a pomoučněnou malou lžičkou z něj vykrajujeme kousky, které ukládáme na moukou posypaný stůl. (Nebo těsto vyškrábneme na pomoučený stůl všechno, urovnáme ho do nízkého čtverce či obdélníku, svrchu také pomoučíme a kovovou kartou nakrájíme – nejprve na pruhy, ty pak na kousky.)

 3. Než vypotřebujeme všechno těsto a rozehřejeme v hrnci olej, koblížky nakynou. Usmažíme je ve vyšší vrstvě rozehřátého oleje dorůžova, z každé strany cca 50-80 vteřin, olej nesmí bublat, ale kolem koblížků jenom perlit. Hotové vytahujeme děrovanou naběračkou na talíř s papírovou utěrkou, která odsaje přebytečný tuk z povrchu koblížků. Můžeme je všechny svrchu jen pocukrovat nebo na každý koblížek lžičkou kápneme kousek marmelády a teprve pak pocukrujeme.

 4. Tento recept vznikl ve spolupráci se . Online tam nakoupíte farmářské potraviny, čímž podpoříte lokální farmáře a výrobce a vychutnáte si opravdové jídlo.

Poznámka od kuchařky

Pekárnománie -> http://www.pekarnomanie.cz

Jogurt jsme použili farmářský, ale udělat půjdou určitě z jakéhokoliv bílého jogurtu :)

Komentáře k receptu Koblížky jednotlamky (mini koblihy)

 • mtvrdikova mtvrdikova

  Dajda: Já si myslím, že ji babička taky měla :-K takovou nějakou podobnou:-) kde je jí konec:-((

  Odpovědět

 • Dajda Dajda

  cathleen: Vida, tak přeci jenom "starožitnost"!. Přinutila si mě sáhnout si hlouběji do paměti, ale opravdu si myslím, že jsou přinejmenším ze 70. let!

  Odpovědět

 • cathleen cathleen(autor receptu)

  mtvrdikova, Dajda: děkuji :-K Opravdu je tak stará? :-O Já ji před pár lety dostala od snachy k vánocům. Ví, že pořád hledám, v čem ještě bych mohla pečivo fotit :-D tak prolezá starozitnictvi a bazary...

  Odpovědět

 • Dajda Dajda

  mtvrdikova: Tak ta miska je o hodně let, ba přímo desetiletí, starší než ty kobližky! :-Q Přímo na mě dýchlo mé mládí. Mládí je v čudu, ale mističky zůstaly v domě, kde jsem vyrůstala. Vlastně už je to taková malá starožitnost, vždyť jim je půl století!

  Odpovědět

 • mtvrdikova mtvrdikova

  Krásný recept a krásná miska :-K:-K:-K

  Odpovědět

Tématické fráze: minikoblihy recept na nejlepší mini koblihy mini koblížky mini koblihy