Holka u plotny radí: Pesto z medvědího česneku má výraznou chuť i vůni a skvělé je na těstoviny i na topinky
26. 3. 2025 Vaření
Medvědí česnek je právě teď ve své nejlepší kondici. Připravit si z něj můžete třeba pesto a využít je pak do mnoha slaných pokrmů. Ukážu vám dnes, jak snadné to je, i která jídla pesto parádně dochutí.
Medvědí česnek s jarní silou
Medvědí česnek je jednou z prvních jarních bylinek, kterými si můžeme zpestřit jídelníček. A určitě to stojí za to. Tahle zelená rostlina je totiž hotový životabudič. Obsahuje mimo jiné vitamin C, železo a sloučeninu allicin, stejně jako klasický česnek.
Díky tomu dokáže tato bylinka podle některých studií pomoci se snižováním cholesterolu a má výrazné antibakteriální účinky. A taky parádně chutná a voní výrazně po česneku. To je ostatně její typický znak, po čichu ji bezpečně odlišíte od jiných rostlin.
Medvědí česnek má v kuchyni široké využití. Hodí se pro přípravu polévek, pomazánek, jako základ pro pesto, nebo pro dochucení nádivek. Právě pesto z medvědího česneku má ve slaných receptech téměř univerzální využití.
Mohlo by vás zajímat
Pesto presto? Aneb, kde se vzalo…
Původ bylinkové dobroty s názvem pesto pochází z oblasti Ligurie v severní Itálii a celým názvem se omáčka nebo spíše pasta jmenuje pesto alla genovese podle italského města Janov (Genova). Název slova pesto je odvozen z italského „pestare“, jež znamená rozmačkat, rozdrtit nebo roztlouct.
Tradičně se totiž při přípravě pesta drtila v hmoždíři bazalka s piniovými semínky, olivovým olejem, solí, parmazánem a česnekem. Dnes už se ale pesto dělá z mnoha různých bylinek, dokonce i z mrkvové natě, a ani pinie či olivový olej nemusí nutně tvořit součást slavné pasty.
Při přípravě pesta z medvědího česneku jsem se ale držela osvědčeného základu, pod recept vám pak dám variace, jak lze pesto obměnit, i kam je využít.
Pesto z medvědího česneku
Na chuťově výrazné a aromatické pesto budete potřebovat: svazek medvědího česneku, asi 50 ml olivového oleje + na zalití, sůl, trochu piniových oříšků, asi 20 g sýra Grana Padano
Jak na to? Čerstvé čisté lístky medvědího česneku jen otřete ubrouskem nebo lehce navlhčeným ubrouskem. Vložte do mixéru a přidejte olivový olej, sůl, piniová semínka a sýr. Společně rozmixujte do konzistence, jaká vám vyhovuje. Někdo má rád, když je pesto hrubší.
Ochutnejte a případně dolijte olivový olej nebo dosolte. Pesto přendejte do čisté skleničky a zalijte olivovým olejem tak, aby bylo ponořeno. Zavřete a uchovejte v chladu.
Variace pesta:
- Olivový olej je poměrně drahý, můžete tak místo něj klidně využít jiný rostlinný olej neutrální chuti.
- Totéž platí pro pinie, které lze v našich podmínkách nahradit vlašskými ořechy, slunečnicovými semínky nebo kešu.
- Pro bezlaktózovou verzi vynechte sýr.
Kam pesto využít:
- K dochucení hotových polévek. Stačí přidat lžičku do talíře při servírování. Výborně dochutí třeba italskou minestrone či jiné zeleninové polévky.
- K dochucení těstovin. To je italská klasika a tato kombinace vás nemůže zklamat. Pesto přimíchejte k uvařeným těstovinám.
- Jako pomazánku na topinky. Stačí opéct krajíc chleba nasucho a potřít pestem. Je to lahoda!
- Pesto z medvědího česneku výborně dochutí i velikonoční nádivku, nebo brambory vařené ve slupce.
- Do pomazánek stačí přimíchat jen lžičku pesta a máte hned výraznější chuť.
![]()
gastronomická novinářka Šárka Adámková
„Vaření je moje vášeň!“
Šárka Adámková je dlouholetá kulinární redaktorka a gastronomická novinářka. Vaří, peče, sbírá kuchařky, vede kurzy vaření i online kurzy pečení, více než 15 let píše o jídle a je autorkou mnoha set článků z kulinárního prostředí. Založila facebookovou skupinu Skromné vaření a pečení pro každého, kde se věnuje tradiční a úsporné kuchyni, a má instagramový profil Holka u plotny.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více