Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

březen
4

Masopustní úterý


Masopustní úterý
Zdroj: Pixabay

Svátek

Masopustní úterý je samotný vrchol celého masopustu. Během něj se konají velké průvody masek, u čehož bývá veselo – hraje se, zpívá, tancuje a pije. Účastníci průvodu mohou dostávat výslužku, nějakou korunu do kasičky a něco na zub. Třeba sladké koblížky nebo domácí uzené.

Masopustní úterý je vrcholem masopustu. Tradičně se konají velké, veselé a hlučné průvody masek, ve kterých se zpravidla objeví také medvěd vedený na řetězu medvědářem nebo kobyla složená ze dvou osob. Obvykle nechybí ani kominík, cikánka, bába s nůší, kozel, četník, myslivec nebo šašek. Lidé v kostýmech obcházejí vesnici či město a nechybí u toho legrácky či veselé hlášky.

Jídlo spojené s masopustem

Obchůzky těchto maškar byly (a stále jsou) spojené s dobrým jídlem. Bývalo dobrým zvykem, že v každém stavení totiž měli pro průvod masek připravené pohoštění – obvykle opět koblihy, koláče, ale také čerstvě vyuzené maso z komína nebo klobásky. Kromě toho se vybíraly i peníze, z nichž si pak účastníci zaplatili pití v hospodě.

O Masopustním úterý už ale neexistovalo, že by se zábava prodloužila do dalšího dne. Přesně o půlnoci byl s veselím konec. Stačilo jen, aby ponocný zatroubil na svůj roh, a rychtář pak všechny poprosil, aby odešli zpět do svých domovů. 

Pranostiky na Masopustní úterý

Masopustní úterý se pojí také s celou řadou pranostik

  • Masopust na mrazu – někdo přijde k úrazu.
  • Je-li rybník na masopustní úterý zmrzlý – čeká nás neúroda po celý rok.
  • Krátký masopust – dlouhá zima.
  • Jaké jest masopustní úterý, taková bude Veliká noc.

Kdo by neměl promeškat Masopustní úterý?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie