Bageta / ciabatta

Slané pečivo Doba přípravy: 150 min 0 názorů

Slané pečivo Doba přípravy: 150 min 0 názorů

Suroviny

500 g hladké nebo chlebové pšeničné mouky
350 g vody, syrovátky, mléka nebo nálevu z oliv
1/2 kostky droždí
1 lžička cukru
2 lžičky soli (při použití nálevu z oliv již nesolíme!)
30 g olivového oleje (nebo víc, až dvojnásobek, pokud chcete mít pečivo mastnější a křupavější)
olivy (volitelné)

Postup přípravy receptu

  1. Smícháme 150 g mouky, 150 g teplé tekutiny, cukr a droždí, necháme 15 min "rozbublat".

  2. Přidáme zbytek tekutiny, sůl a olej, rozmícháme / rozšleháme. Vmícháme postupně mouku a pořádně ji zapracujeme. Těsto je mokřejší a bude lepit. Necháme hodinu kynout.

  3. Pomoučíme vál, vyklopíme těsto a obalíme ho v mouce, aby nás svým lepkavým povrchem nepohltilo. Rozdělíme na 2 stejné části a z každé uděláme váleček, který zatočíme do vrtule. Dobře pomoučenou vrtuli umístíme na plech a necháme opět kynout. Jak dlouho, záleží na teplotě.

  4. Jakmile je těsto při dotyku hezky pružné, pečeme na maximální výkon trouby dozlatova. Až se místy vytvoří hnědé flíčky, máme hotovo.

  5. Dáme vychladnout na mřížku. Kdo chce měkkou kůrku, přikryje pečivo utěrkou, aby se zapařilo.

Poznámka od kuchařky

Bílé pečivo z droždí nevydrží dlouho čerstvé, skladuji ho proto v sáčku v lednici a před konzumací zásadně rozpékám. Ani nepotřebujete toustovač / paninovač, stačí pánev.

Toto stejně jako každé jiné kynuté pečivo lze vyrobit i za pomoci kvasu. Pokud máte pouze žitný, nezoufejte. Úplně jednoduše ho přikrmíte bílou moukou a máte pšeničný, ze kterého pak můžete péct i vánočku. Jediný rozdíl v receptu je v tom, že místo droždí použijeme kvas a rozkvas smícháme 12 h předem. Nezapomeňme oddělat kvas na příští pečení! A kvasové pečivo se peče trochu déle, ale to poznáte.

Vůbec se nebojte experimentovat s poměrem mouka / tekutina. Máte-li rádi žvýkavější pečivo, tekutiny uberte. (300 ml) Pokud chcete chléb jak obláček s velkými dírami, použijte tento poměr nebo klidně ještě více tekutiny. (max. 400 ml).

Čím větší teplota trouby, tím víc chléb vyskočí. Můžete i pořídit pečící kámen nebo velký litinový pekáč, které v prázdné troubě (nebo během pečení něčeho jiného) po dobu 30 min nahřejete.

Čím déle budete zpracovávat těsto, tím lépe se vše spojí a tím pevnější bude výsledné pečivo. Já dělám vše ručně a pečivo mám křehčí / drobivější, což mi ale vlastně vyhovuje, jsem rád, když mě u jídla nebolí pusa.

Komentáře k receptu Bageta / ciabatta

K receptu nejsou žádné komentáře.