Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Ke Štědrému večeru neodmyslitelně patří rybí polévka. Už po celé generace se vaří z kapřích vnitřností, odřezků a kořenové zeleniny. Zahuštěná je krupičkou osmahnutou na másle, a na talíři nesmí chybět také křupavé krutony.

Rybí polévku můžeme nazvat symbolem českých Vánoc. Kapr, který se připravuje nejčastěji, představuje plodnost, hojnost a bohatství. Vánoční rybí polévka je symbolem rodinné shody, protože se do vaření může zapojit celá rodina.

1

Z jakých částí kapra vaříme polévku

Do polévky nejčastěji využíváme hlavu kapra, ze které odebereme žábry, které by v polévce zhořkly, dále použijeme zbylý skelet i odřezky masa a také mlíčí a jikry. Kapří polévku sice obvykle nevaříme často, ale když už, tak si určitě pochutnáme.

2

Jakou zeleninu dáváme do rybí polévky

Do základu polévky patří nadrobno nakrájená cibulka, česnek a hrubě nastrouhaná mrkev, petržel a celer. Polévku na závěr zdobíme nakrájenou petrželovou natí. Kapří polévka výborně voní a chutná, bez zeleniny by to ale nebylo to pravé.

3

Jaké koření patří do rybí polévky

Stejně jako do masového vývaru, tak i do rybí polévky přidáváme sůl, bobkový list, kuličky černého pepře i nového koření. Do základu můžeme ještě nastrouhat trochu muškátového oříšku a podlít ho bílým vínem.

4

Jak dlouho vaříme rybí polévku

Rybí polévku vaříme pozvolna zhruba 20–40 minut do změknutí hlavy kapra, abychom mohli poté lehce obrat maso. Kapří maso nepotřebuje dlouhý var, přesto je ve výsledku polévka velmi chutná. 

5

Jak dochutit rybí polévku

Hotovou rybí polévku dochutíme solí, pepřem, muškátovým oříškem a můžeme ji ještě zjemnit smetanou. Na závěr polévku posypeme nakrájenou natí petrželky nebo pažitkou. Výsledek je přímo famózní.

6

Jak zahustit rybí polévku

Rybí polévku nejčastěji zahušťujeme světlou jíškou. Zarestovanou zeleninu na másle poprášíme moukou a vytvoříme jíšku, kterou poté zalijeme rybím vývarem. Takto připravená jíška dodá polévce tu správnou chuť a konzistenci.

7

Kdy přidáváme jikry a mlíčí

Vnitřnosti z kapra jako jikry a mlíčí přidáváme, až když se blížíme ke konečné fázi vaření polévky, a to již do zahuštěného vývaru. Vnitřnosti stačí provařit zhruba 10 minut a polévku pak už budeme brzy podávat.

8

Jak uvařit snadno rybí polévku

Na vývar budeme potřebovat: kapří hlavu a odřezky, 1 mrkev, ¼ celeru, 1 cibuli, 5 kuliček celého pepře, 3 kuličky nového koření a 1 bobkový list.

Na polévku budeme potřebovat: Jikry a mlíčí z kapra, 50 g másla, 50 g hladké mouky, dále 1 cibuli, 100 g celeru, 100 g mrkve, 100 g petržele a sůl.

  1. Nejdříve si připravíme vývar. Dáme do většího hrnce vařit 2 l vody s kořenovou zeleninou, cibulí, kořením a kousky kapra. Pomalu ho necháme táhnout alespoň 40 minut, potom ho přecedíme přes síto.
  2. Na rozehřátém másle si opečeme cibuli pokrájenou nadrobno a kořenovou zeleninu, kterou jsme si předtím nastrouhali na hrubším struhadle. Když je zelenina zhnědlá, přisypeme mouku a krátce osmahneme.
  3. Přilijeme vývar, přidáme maso obrané z ořezu kapra, mlíčí a jikry a ještě 10 minut povaříme.

9

Jak opražit krutony do polévky

Starší pečivo jako housky, rohlíky apod. si nakrájíme na kostičky a opražíme na pánvi na sucho nebo na tuku. Krutonky lze připravit také v troubě na plechu. Obě varianty přípravy jsou vhodné a výsledné krutonky v polévce chutnají výtečně.

10

Jak skladovat rybí polévku

Polévka nám vydrží v chladu i několik dnů, ale pokud víme, že ani během té doby ji nestihneme zkonzumovat, můžeme ji zamrazit a použít podle potřeby. V mnoha rodinách se rybí polévka připravuje pouze o Vánocích, proto když ji zmrazíme, můžeme si ji znovu ještě jednou vychutnat.

Jak si připravit na Štědrý den báječnou rybí polévku, to vám poradí i tento názorný videorecept. Napište nám do komentáře, jakou vánoční polévku připravujete.

 

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více