Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak připravit čirok. Nebojte se ho. Vaří se podobně jako rýže a je zdravý

Čiroková zrnka někomu možná připomenou bulgur, jinému jáhly, ale jde o starou a tradiční bezlepkovou plodinu, kterou znali už staří Egypťané. Dnes si ho můžete koupit v každé zdravé výživě a zpestřit si jím vaření.

V poslední době se čirok těší velké pozornosti a jeho obliba stoupá. Je dobrým zdrojem bílkovin (důležitých roli při stavbě a obnově buněk), vlákniny (v těle na sebe váže vodu a zvyšuje tak pocit naší sytosti), vitamínů skupiny B a minerálů (hořčíku, železa, fosforu, draslíku, manganu, mědi, selenu i zinku). Navíc je čirok protizánětlivý, má antioxidační vlastnosti, působí proti rakovině, snižuje cholesterol a upravuje hladinu cukru v krvi. Samá pozitiva, viďte?

 

Jak uvařit čirok?

Zrnka čiroku uvaříme podobně jako rýži. Na 2 díl čiroku počítáme se 3 hrnky vody.

  1. Čirok v hustém cedníku dobře propláchneme studenou vodou, pak jej přesypeme do hrnce na vaření.

  2. Můžeme jej na pár hodin namočit. Zalijeme jej vodou odměřenou k jeho uvaření a necháme stát.

  3. Můžeme jej uvařit i bez namáčení, ale namočením jen získáme - čirok bude lépe stravitelný a tělo z něj bude mít větší užitek.

  4. Před vařením vodu neslijeme, jen do ní k čiroku přidáme trochu soli.

  5. Obsah hrnce přivedeme k varu a na mírném plameni vaříme cca 40 minut, do vstřebání vody.

  6. Pod poklicí necháme asi 10 minut dojít.

Tipy na přípravu čiroku

  • Chcete-li ušetřit čas, uvařte čirok v tlakovém hrnci. Dobu vaření zkrátíte na polovinu.

  • Chcete-li uvařit čirok kašovitější, přidejte mu 1-1,5 hrnku vody navíc a vařte jej déle.

Hotový čirok je lehce lepkavý, drží pohromadě. Může být skvělou přílohou, která nahradí rýži. Velmi chutná v bezmasých jídlech se zeleninou a tofu. Hodí se do rizot a salátů, podobně jako kuskus nebo bulgur. Připravíte z něj bezlepkového kubu, kde nahradí kroupy. Výborný je ve sladké verzi, v nákypech nebo kaších.

V bezlepkové čirokové mouce je zachován obsah všech živin a antioxidantů. Má neutrální chuť a lze ji použít na výrobu domácího pečiva, slaných placek i sladkých moučníků (buchet, palačinek ad.). Mouka má jemnou konzistenci a béžové zbarvení, pokrmům dodává lehce načervenalou barvu. Díky tomu, že čirok je bezlepková obilovina, můžou si mouku z něj dopřát také celiaci. Ne nadarmo se čiroku říká "pšenice celiaků".

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky