Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přerostlá cuketa? Poradíme, jak ji připravit k dalšímu zpracování. Výhodou je její delší trvanlivost
Zdroj: Pixabay, congerdesign

Cukety rostou v příznivých podmínkách velmi rychle. Pro některé plodiny chodíme s miskou, ale pro cukety s košíkem, někdy dokonce s kolečkem (kotoučem). Snadno se dokonce stane, že některý plod přehlédneme a ten pak naroste do úctyhodných rozměrů.

Nejlépe se připravují k jídlu cukety mladé, svěží a křehké. Nemusí se loupat, ani z nich neodstraňujeme tuhá semena. Jejich zpracování je velmi rychlé a pohodlné. Ale když některá přeroste, nic není ztraceno, i pro takovou cuketu najdeme uplatnění. Navíc jsou přerostlé cukety trvanlivější, proto s jejich přípravou nemusíme spěchat. Pokud sklidíme přerostlé vyzrálé cukety koncem léta, můžeme je pak skladovat i několik měsíců.

Cukety, které mají již "nejlepší čas" za sebou, zbavíme tuhých částí, protože nejsou vhodné k jídlu.

  • Velké plody potřebují oloupat tuhou slupku. Jde to lépe, když je nejprve rozkrojíme podélně napůl a pak teprve oloupeme. Někdy stačí škrabka, ale pokud jsou již slupky velmi tuhé, vezmeme si raději ostrý nůž. Nutná je opatrnost. Oloupanou slupku vyhodíme.
  • Dále z cuket vydlabeme měkký vnitřek s tuhými semeny. Můžeme k tomu použít pevnou lžíci nebo malou naběračku. Vnitřní část cuket obvykle vyhodíme, přesto se i vnitřky (bez semen) dají ještě využít.
  • Tip: Zralá semena cuket nemá smysl schovávat na výsev v následujícím roce, protože se rostliny vzájemně kříží během květu mezi sebou a není jisté, co by nám vlastně vyrostlo. Navíc pokud měly naše cukety v názvu F1, nehodí se již k dalšímu množení. Nebo máte jinou zkušenost? Budeme rádi, když nám napíšete do komentářů pod článkem.

Využití přerostlých cuket

Oloupanou cuketu, kterou jsme zbavili tuhých semen a měkkého vnitřku, použijeme podle zvoleného receptu. A k čemu se přerostlé cukety hodí?

Postup výroby čatní můžete zhlédnout v následujícím videu. Čatní je skvělé pod dušené maso nebo na dochucení grilovaných jídel.

Máte ještě jiný nápad, jak zužitkovat přerostlou cuketu? Budeme rádi za vaše tipy do komentářů pod článkem.
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky