Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Uplést vánočku klasickým způsobem z 9 pramenů není úplně jednoduché, ale podle našeho videa to už bude snazší. Zkuste to s námi. Vánočkové těsto po vykynutí rozdělte na 9 dílů, měly by mít všechny přibližně stejnou hmotnost. Z dílů vytvořte bochánky a nechte chvíli kynout.

První vrstva vánočky

Pak z prvních čtyř rukama vyválejte prameny silné asi jako palec. Na jednom konci je spojte.

Pak vždy dva sousední spolu přehazujte křížením tak, aby pramen odspoda šel vždy vrchem.

Tip: moje tchyně mě naučila jednodušší a lépe zapamatovatelný postup na 4 prameny: pracujete vždy s pramenem nejvíc vlevo a pletete směrem doprava. Vezmete jej a vždy přes sousední přehodíte vrchem, pak podhodíte pod další a přes poslední opět přehodíte. Tím se ten vlevo dostane úplně vpravo a pořadí pramenů se posune doleva. Teď je tedy původně druhý nejvíc vlevo a pracujete s ním. Přehodíte, podhodíte, přehodíte. A tak dál. Zkuste. 

Spletené prameny na konci opět spojíte, opatrně přenesete na plech vyložený papírem na pečení a tlakem hrany dlaně uprostřed vytvoříte mělkou brázdu.

První čtyři prameny znázorňují  životadárné slunce, vodu, vzduch a zemi.

Druhá vrstva

Z dalších tří bochánků vyválíte prameny a na jednom konci spojíte. Upletete z nich klasický cop: krajní prameny vždy střídavě kladete doprostřed. Na konci opět spojíte a položíte na část ze 4 pramenů. Také zde mírným tlakem vytvoříte mělkou brázdu, aby tam šel položit poslední díl.

Tři prameny znázorňují člověka a jeho rozum, vůli a cit.

Třetí vrstva

Zbylé dva bochánky také vyválíte na prameny a mezi sebou prohazujete, až vznikne dvojitý pramen podobný provazu. Položíte jej navrch a každý konec zvlášť zahrnete pod vánočku.

Poslední dva prameny znázorňují ušlechtilé vlastnosti moudrost (vědění) a lásku.

Konečná úprava a pečení

Nechte vánočku dokynout, zajistěte špejlemi proti sesunutí, potřete vejcem rozkvedlaným s troškou vody a ozdobte mandlemi.

Pečte v troubě předehřáté na 160 °C asi 45 minut.

Tip: Pokud díl ze 4 pramenů nezvládnete, můžete spodní díl uplést ze 3 pramenů jako cop a pak jej víc rozplácněte, aby se vám na něj vešlo druhé patro  V tom případě rozdělte těsto na 8 dílů.

Doufáme, že vám video ve výuce pletení pomůže.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více