Tvarohová vánočka (bez kynutí), pletená z 8 (devíti) pramenů

Moučníky Ostatní Doba přípravy: 1,5 hodiny 9 názorů

Moučníky Ostatní Doba přípravy: 1,5 hodiny 9 názorů

Suroviny 15 porcí

Suroviny:
500 g polohrubé mouky
125 g moučkového cukru
1,5 sáčku prášku do pečiva
1 vanilkový cukr
3 vejce
150 g změklého másla
75 g nasekaných mandlí
250 g tučného tvarohu ve vaničce
strouhaná kůra z 1 citronu
75 g rozinek, předem namočených v rumu
plátky mandlí na posyp

Postup přípravy receptu

 1. Do mísy od robota nasypte mouku, moučkový cukr, prášek do pečiva, vanilkový cukr a suchou směs zamíchejte. K moučné směsi přidejte vejce, máslo, mandle, tvaroh, kůru z citronu, rozinky a ručně nebo v robotu vypracujte hladké těsto.

 2. Těsto rozdělte na 4 části a každou část ještě na polovinu. Z prvních 4 kousků vyválejte stejně dlouhé prameny a spleťte spodní část vánočky. Spodní část vánočky přeneste na plech s pečícím papírem.

 3. Upleťte další část vánočky ze 3 pramenů a dejte stranou. Z posledního kousku těsta udělejte kousky 2, vyválejte delší prameny, než je vánočka a spleťte je. Na koncích je nechte volné.

 4. Doprostřed spodní části vánočky zatlačte hřbetem ruky a celou vánočku potřete bílkem.
  Bílek poslouží jako lepidlo. Na spodní část položte prostřední pletenec, opět zatlačte hřbetem ruky a pomažte bílkem. Nakonec přiložte pletenec ze dvou částí a volné konce zahrňte pod vánočku a opět ji celou potřete důkladně bílkem.

 5. Vánočku posypte plátky mandlí a vložte ji do předem vyhřáté trouby na 175 °C a pečte asi 50 minut. Upečení zkuste na špejli.

Komentáře k receptu Tvarohová vánočka (bez kynutí), pletená z 8 (devíti) pramenů

 • dvevtroube dvevtroube(autor receptu)

  zizala: Do zavorky jsem napsala z deviti ☺

  Odpovědět

 • zizala zizala

  Tak já nevím, ale asi neumím ani číst ani počítat. Cituji: "Z posledního kousku těsta udělejte kousky 2, vyválejte delší prameny..."

  Recept je na klasicky pletenou vánočku z 9 pramenů, jak se uvádí ve všech kuchařkách. Z 8 pramenů se dělá též, ale to se spodní vrstva dělá ze 3 pramenů, které jsou o něco silnější, aby základna byla dostatečně široká.

  Odpovědět

 • dvevtroube dvevtroube(autor receptu)

  zizala: Tak já nevím, ale jeden pramen rozdělím na dvě půlky. Pořád je to jeden pramen, ale pro klid nás všech jsem upravila název receptu :)

  Odpovědět

 • zizala zizala

  magdalenka: Pramen a kousek je rozdíl, myslím. Pramen je to, z čeho se už plete.

  Odpovědět

 • dvevtroube dvevtroube(autor receptu)

  magdalenka: Děkuji :)

  Odpovědět

 • dvevtroube dvevtroube(autor receptu)

  yanull: Taky dělám, ale z hladké mouky :). Po upečení potírám rozpuštěným máslem s lžící rumu a hojne zacukruji, aby se vytvořila krusta :).

  Odpovědět

 • magdalenka magdalenka(moderátorka)

  zizala: bod 3 - Z posledního kousku těsta udělejte kousky 2...

  Odpovědět

 • zizala zizala

  Nechci být hnidopich, ale 4+3+2 je 9 a ne 8. ;-)

  Odpovědět

 • yanull yanull(moderátorka)

  Tento recept znám jako štolu, po upečení ji potírám rozpuštěným máslem s rumem a potom pocukruji. Je moc dobrá, kromě rozinek dávám i brusinky a jiné ovoce, aby štola byla co nejvíce barevná. :-K

  Odpovědět

Tématické fráze: vánočka bez kynutí tvarohova vanocka vánočka z 8 pramenů tvarohová vánočka bez vajec vánočka pletená z 8 kynutí vánočky vánočka z8 vánočka z 8 vánočka recept bez droždí vanocka s8 vanocka kynutá bez kynutí vánočka s 8 pramenů pletení vaničky z 9 pramenů vánočka z tvarohu kynutí vánočka vanočka bez droždí tvarohová vánočka recept vánočka z tvarohového těsta z 8 vanocka tvarohova z 8 a 9 tvarohova vanocka z 8