Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kam se hodí která smetana. Potřebujeme ji k zapékání, do omáček i polévek. Poradíme, jakou zvolit, aby se pokrm nesrazil
Zdroj: Toprecepty

Smetana na vaření, smetana ke šlehání a zakysaná smetana - víte, jaký je mezi nimi rozdíl a kam se doporučuje jednotlivé druhy použít? Jenom při správném postupu totiž docílíme perfektních pokrmů.

Jedna z důležitých surovin, která nesmí chybět v lednici, je smetana. Hodí se do pokrmu slaného i sladkého, teplého i studeného. Máme k dispozici tři druhy a jejich využití je celá řada. Každá však obsahuje jiný podíl tuku a tím i vyžaduje jinou tepelnou úpravu. Víte kterou a kam použít? 

Jakou smetanu zvolit na zapékání 

Pro zapékání volíme co nejtučnější smetanu. Platí zde pravidlo "čím tučnější smetana, tím je tepelně stabilnější". Proto smetana ke šlehání je zde tou nejlepší volbou. Obsahuje 30 % tuku a máme s ní jistotu, že se během zapékání nesrazí. Využití má však i ve studené kuchyni. Za studena se dobře vyšlehá do šlehačky a použije do krémů a moučníků. 

Jakou smetanu použít do omáček 

Stačí znát jednoduché zásady:

  • Do horké omáčky můžeme opět použít smetanu ke šlehání, nesrazí se a chuť bude výrazně smetanová.
  • V případě, že použijeme smetanu na vaření, musíme pokrm vypnout a dále už nevařit. Smetana by se totiž srazila, má jen 12 % tuku. Výborná je z ní např. koprová omáčka.
  • Pokud chceme docílit nasládlé chuti, sáhneme po zakysané smetaně. Je třeba ji však nejdříve rozmíchat s trochou horké tekutiny, polévky či omáčky, jinak by se po přidání srazila. Skvěle se hodí např. do zelňačky a výborná je do segedínského guláše

Jakou smetanu zvolit do polévky

  • Do krémových polévek rozhodně zvolíme smetanu ke šlehání. Má plnou chuť a smetanovou polévku dokonale zjemní.
  • Pokud použijeme smetanu na vaření, doporučujeme ji nejdříve smíchat s trochou hladké mouky a postupně ji zamíchat do polévky, dále již nevařit.
  • Jsou však polévky, kde naopak perfektně zapadne zakysaná smetana, kterou vmícháme nakonec s trochou horké polévky. 

Nezapomeňte, že vždy je lepší použít smetanu o pokojové teplotě, zabráníme tak velkému teplotnímu šoku. Vyzkoušejte náš recept na zapečené smetanové brambory s kuřecím masem a nivou. Dobrou chuť. 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky