Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Strapačky nebo halušky: Jaký je mezi nimi rozdíl a z čeho se připravují
Zdroj: Top recepty

Halušky patří mezi tradiční jídla, která považujeme za rodinné nebo národní poklady. Přitom se jedná o pokrm velmi jednoduchý a rychlý, na suroviny nenáročný a levný, navíc svým způsobem univerzální - dá se jíst na různé způsoby.

Jak připravit halušky

Halušky jsou slovenskou specialitou, která si našla své místo i u nás. Přílohové halušky připravujeme z polohrubé mouky, vody a soli. Vejce pomohou, aby se halušky nerozvářely. Z těchto surovin vypracujeme těsto, které se nesmí nechat dlouho stát, protože stáním řídne. Halušky protlačujeme přes síto do vroucí vody. Naráz zaváříme vždy jen menší množství, jinak by se voda příliš ochladila a halušky by se rozvářely. Jakmile halušky vyplavou, ihned je vytáhneme, nejlépe děrovanou naběračkou.

Halušky nebo strapačky

Halušky připravujeme i z bramborového těsta. Syrové brambory najemno nastrouháme a slijeme z nich přebytečnou tekutinu (usazený bramborový škrob z tekutiny můžeme po chvíli přidat zpět do těsta). Smícháme je s moukou a posolíme. Těsto nesmí dlouho stát, aby nehnědlo. Hned je zaváříme do vroucí vody (buď přes "haluškovač" nebo kousky házíme z prkýnka pomocí nože), a jakmile vyplavou, ihned je vylovíme. Bramborové halušky se podávají s bryndzou (slovenské národní jídlo) nebo s kysaným zelím. Právě haluškám s kysaným zelím obvykle říkáme "strapačky".

Halušky ze syrových brambor

Následující video nám předvede, jak připravit halušky ze syrových brambor. Do těsta budeme potřebovat vejce a polohrubou mouku. Vláčné těsto protlačíme přes haluškovač a halušky uvaříme. Hned po vyplavání je scedíme a podáváme s brynzou a rozškvařenou slaninou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více