Jablkový koláč z ořechového těsta

Suroviny

Těsto:
100 g pšeničné polohrubé mouky
80 g cukru
100 g mletých vlašských ořechů (nebo mandlí, lískových ořechů)
100 g másla nebo rostlinného tuku (lze dát i méně)
1 bílek
půl lžičky prášku do pečiva
Náplň:
500 g jablek kyselejší chuti
1 vanilkový cukr
trocha skořice nebo skořicový cukr
50 g rozinek máčených v rumu
20 g strouhanky + tuk na vymazání koláčové formy

Postup přípravy receptu

 1. Z mouky smíchané s práškem do pečiva, cukru, ořechů, tuku a bílku vypracujeme těsto a necháme ho chvíli odpočinout v lednici, aby ztuhlo. Pak ho rozdělíme na poloviny.

 2. Koláčovou formu vymažeme, vysypeme strouhankou, rozprostřeme polovinu těsta, poklademe plátky jablek, posypeme rozinkami, skořicí a vanilkovým cukrem. Pokryjeme druhou částí těsta a okraje pevně stiskneme.

 3. Povrch propícháme vidličkou a pečeme asi 30 minut.

Poznámka od kuchařky

Blíží se sklizeň letních jablek a ty je potřeba brzy zpracovat, některé odrůdy rychle moučnatí. Takže toto je jedna z možností zpracování, když máme velkou úrodu.

Zdroj - časopis Květy, hodně staré číslo.

Komentáře k receptu Jablkový koláč z ořechového těsta

 • Dajda Dajda

  Tak tyhle stránky Květů mám schované - byly čtyři, plné dobrých receptů od redaktorů časopisu. Jsou staré více než 30 let. Pár receptů jsem vyzkoušela včetně tohoto koláče. :yes::yes: Teď jsi mi ho připomněla, tak jsem se do něj pustila taky. Ořechová úroda k tomu přímo láká.

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD (autorka receptu)

  tejaja (moderátorka): :-8 Děkuji za vyzkoušení receptu! :yes::-K:-D Jsem fakt moc ráda, že ti koláč chutnal a tvoje dvě připomínky jsem hned vsunula do receptu, aby koláč nezklamal (hlavně nezkušené kuchařinky) - míním to o množství tuku v těstě a to o chlazení těsta v ledničce. Díky za ně! ;-) Fotky koláče jsou, jako u tebe vždy, moc "jedlé", hlavně ta třetí, ta s pokladenými jablky, rozinkami a vší tou parádou u mně vyvolává náramné chutě a slibuje ráj v ústech:-! :yes:<3<3<3:-D Udělala jsi mi radost, a tak tady sedím a mimoděk se uculuji! ;-):-D:-D:-D Tak veliký dík a měj se moc hezky, zdravím tě do tvé "Podtatranské říše"! :-K:-K:-K

  Odpovědět

 • tejaja tejaja (moderátorka)

  Výborný koláč. Akurát treba dať cesto dobre schladiť, pretože je mastné a s teplým by sa zle pracovalo. Nabudúce skúsim ubrať tuku, pretože orechy majú tuku dosť. Ale inak je výborný. :yes:;-):-8

  Odpovědět

Tématické fráze: těsto z 500 g ořechů ořechové těsto na kolac moučník z ořechového těsta s jablky