Zelňačka z uzených žeber

Suroviny 4 a více

250 g uzených žeber
4 větší brambory
1 ostrá papriková klobása
500 g kysaného zelí
1 cibule
2 lžičky sladké papriky
1/4 l sladké smetany
1-2 lžíce sádla
1-2 lžíce mouky
sůl
2 stroužky česneku (podle chuti)
Na talíř:
zakysaná smetana
sekaná pažitka

Postup přípravy receptu

  1. Dobře omytá žebra dáme vařit do studené vody. Když jsou žebra uvařená, vyndáme je z hrnce a obereme z nich maso. Zárověň uzený vývar přecedíme do jiného hrnce a dáme do něj vařit brambory.

  2. Když máme brambory dostatečně uvařené (jsou brzy), přidáme na menší kousky překrájené a vymačkané zelí (zelnou šťávu nevyléváme). Obrané maso nakrájíme na menší kousky a vrátíme ho do polévky a s ním i na kolečka pokrájenou klobásu.

  3. Na pánev dáme lžíci sádla, přidáme oloupanou, nadrobno nakrájenou cibuli, po osmahnutí cibule do barvy přidáme mouku, zasmahneme a rozpustíme tam červenou papriku. Přidáme hned do polévky, prováříme nejméně 10 minut.

  4. Zalijeme smetanou a ještě asi 1-2 minuty vaříme. Podle chuti osolíme a přidáme i prolisovaný nebo granulovaný česnek.
    Na talíři můžeme polévku ozdobit lžící zakysané smetany a sekanou pažitkou.

Poznámka od kuchařky

Rada pro nezkušené hospodyňky: Nepřidávejte zelí do polévky dříve, dokud nejsou měkké brambory, brambory by pak už nezměkly. Ale potom, až přidáte zelí, tak se vám brambory už nepřevaří. Kdo chce, může kostičky brambor uvařit zvlášť v jiném hrnci.

Komentáře k receptu Zelňačka z uzených žeber