Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Barevné houby v našich lesích. Jaké houby se sbírají, které jsou nejlepší a jak vypadá moderní houbaření?
Zdroj: Pixabay

Možná jste zkušení houbaři, možná letos vyrážíte poprvé nebo jen milujete houby v hrnci či na pánvi? Pojďme se spolu podívat na nejčastěji sbírané jedné houby v našich lesích.

Houby jsou různorodá skupina organismů, která se vyskytuje po celém světě, ale samotné sbírání hub, ať už k jídlu nebo jako odpočinek, je záležitostí naší kultury a sousedů od nás na východ. Jsou dokonce i země, kde za sbírání hub dostanete pokutu. Houby najdeme jako mikroskopické druhy i pořádné kousky, které končí v našem košíku, a patří sem i takoví jedinci, kterých se snažíme zbavit jako škůdců i ti, kteří nám tolik chutnají.

Jaké houby sbíráme nejčastěji?

Bedly, čirůvky, holubinky, hřiby, křemenáče a lišky. Ale pozor, každá z těchto hub má další tzv. druhové jméno, které může znamenat změnu tvaru, barvy i poživatelnosti. Pokud si nejste jistí, že máte zcela správnou houbu, raději ji nechte zkušenému houbaři a kochejte se krásami lesa.

Jaké jsou ty nejchutnější houby?

Bedla vysoká je opravdu majestátní houba, jejíž klobouk může mít až 30 cm, roste od června do listopadu v listnatých lesích. Čirůvka májovka se zvlněným nažloutlým kloboukem je jarní houba a vyskytuje se na okraji lesů, ale pozor na její záměnu s prudce jedovatou závojenkou olovovou. Holubinka nazelenalá má zelený klobouk a roste až do října v listnatých lesích. Hřib smrkový má krásně kulovitý hnědý klobouk a najdete jej v lesích až do listopadu. Křemenáč březový je oranžovohnědý, bílá noha má černé šupinky a hojně obývá naše lesy od jara do podzimu. Liška obecná je žlutá houba vyskytující se ve smrčinách a najdeme ji od léta do podzimu. Vyzkoušejte oblíbené recepty z našeho receptáře na jejich zpracování.

Do lesa s mobilem?

Stále si ještě nejste jistí, že byste našli ty jedlé a nebo si říkáte, že děti a vnoučata do lesa nedostanete? Vyzkoušejte houbaření s mobilem. Stáhněte si některou z aplikací o houbách, které nabízejí rozpoznání houby podle fotky, její přesný popis a dokonce i výskyt ve vašem regionu. Moderní houbaření bude jistě bavit celou rodinu. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky