Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Naplněný dort celý potřeme máslem nebo zbylou pomazánkou, a do ní klademe různé ozdoby z uzenin, sýrů, zeleniny, ovoce, bylinek a dalších dobrot. Dbáme na výraznou a lákavou barevnost, slaný dort musí být krásný pro oči.

Slaný dort, uvnitř naplněný a po krajích i na povrchu potřený, zdobíme podle chuti a vkusu. Jednotlivé prvky na povrchu dortu díky pomazánce nebo změklému máslu dobře drží. Zdobení slaného dortu je příjemná činnost. Používáme k tomu suroviny, které budou strávníkům chutnat.

Čím ozdobit slaný dort

Použijeme tence krájenou uzeninu, plátky tvrdého sýru, vařená vejce, omytou zeleninu nebo ovoce, můžeme přidat i dražší a exotičtější suroviny - kaviár, uzeného lososa, olivy, různé druhy ořechových jader apod. Aby zdobení neosychalo, můžeme ho na závěr potřít bezbarvou neochucenou želatinou.

Jak ozdobit slaný dort

Při zdobení dortu zeleninou se můžeme inspirovat následujícími tipy.

  1. Plátky uzeniny skládáme nebo stáčíme a plníme jimi povrch střídavě s dalšími dobrotami. Z plátků nejčastěji tvoříme vlnky, kornoutky, květy.
  2. Tvrdý sýr, nakrájený na plátky, skládáme nebo stáčíme do kornoutků. Můžeme jej nastrouhat na nudličky a ozdobit jimi boky dortu.
  3. Z mini-mozzarell nebo sýrů Babybel můžeme vykouzlit krásnou dekoraci.
  4. Vařená vejce krájíme na plátky, dílky nebo z nich vyrobíme lekníny, postavičky.
  5. Zeleninu očistíme a osušíme, jemně nakrájíme. Zelenina by neměla být příliš dužnatá. Rajčátka zvolíme pevná a drobná, můžeme z nich vyrobit ozdoby (berušky, tulipánky, srdíčka atd.). Z čerstvých okurek můžeme tvořit efektní dekorace. Také ozdoby z ředkviček vypadají krásně.
  6. Vhodné ovoce, které se chuťově hodí ke slanému dortu, je omyté a okapané hroznové víno, kousek žlutého melounu atd.
  7. Krásně a svěže vypadají na dortu čerstvé bylinky - snítka petrželky, pažitka, zelená část jarní cibulky nebo pórku. Také listy kadeřavého salátu dort ozdobí.

Pamatujte, že vše, co dáte na dort, by mělo být poživatelné. Vítané bývají dorty vtipně řešené, znázorňující půllitr, knihu, šachovnici apod. Můžeme popustit uzdu své fantazii, ale mělo by to být se vkusem.

Na závěr pro vás máme video, jak vyrobit některé ozdoby z ředkviček.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky