Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak připravit kostivalovou jíchu do zahrady. Užitečná rostlina pro kvalitní zeleninu
Zdroj: Pixabay, Val Raw

Kostival je báječná bylina, která je známá svými léčivými vlastnostmi a hojně používaná v lidovém léčitelství. Ne každý ví, že ji lze s úspěchem používat i při pěstování na zahradě. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která často planě roste na větších venkovských zahradách, ale najdeme ji také při procházkách.

Kostival je známý a často používaný jako přídavek do různých mastí a krémů, ať už těch připravovaných podomácku nebo prodávaných. Ceněné jsou listy a především kořeny. Nico Vermeulen ve své Encyklopedii bylin a koření píše, že masti se používají proti pohmožděninám, křečovým žilám, hemeroidům, zánětům svalů a šlach, revmatismu a dně. Kostival obsahuje především v čerstvých kořenech allantoin a po povaření pomáhá při hojení ran.

Kostival je cenná bylina

Kostival snadno poznáme - od května tato vyšší rostlina vykvétá nápadnými fialovými květy. Pokud ji máme na zahradě, nezbavujeme se jí, ale naopak si tohoto rostlinného pokladu považujeme. Na zahradě můžeme využít jako hnojivo čerstvé i usušené listy

Využití usušeného kostivalu

Usušený kostival jednoduše "nadrolíme" a rozmícháme v kýblu s vodou - dvě hrsti na 1 kýbl nebo konev. Kostivalovou zálivku používáme jako tekuté hnojivo. Při zalévání z konve sundáme kropítko, aby se otvůrky neucpávaly. Sušené listy lze přidat také do kompostu nebo nadrobit přímo na záhon, který chceme přihnojit.

Kostival jako urychlovač kompostování

Charles Dowding a Stephanie Hafferty ve své knize Zahradničení bez rytí uvádí: "Kostival je vynikající bioaktivátor a skvělá přísada do kompostu, která mu dodává esenciální živiny a minerály, jež tato bylina získává z půdního podloží díky svým až třímetrovým kořenům. Není divu, že je tak těžké se ho zbavit, když už jednou někde roste. Kostival může zvýšit teplotu kompostu a tím výrazně snížit dobu kompostování. Obzvlášť účinná je směs kostivalu a kopřiv." 

Kostival jako mulč

Nasekané listy kostivalu lze přidávat kolem stromů a keřů, kterým prospívá jako hnojivo. Nicméně příliš vysoká vrstva mulče může být při vlhkém počasí lákadlem pro slimáky. Mulč chrání půdu před vysycháním a snižuje výskyt plevelů.

Kostivalová jícha

Kostivalovou jíchu lze připravit obdobným způsobem jako jíchu kopřivovou. Nádobu naplníme listy a zalijeme vodou, listy by měly být ponořené. Necháme cca dva týdny kvasit - při teplém počasí proces probíhá rychleji, při chladném se zpomaluje. Potom jíchu (zákvas) scedíme a používáme při zalévání. Na jeden díl jíchy dáváme 12 dílů vody. A jak už už to tak u zákvasů bývá - při zalévání zapáchá

Máte ještě další tipy, jak využít kostival na zahradě? Budeme rádi, když nám je napíšete.

Zdroj: Charles Dowding a Stephanie Hafferty - Zahradničení bez rytí, Nico Vermeulen - Encyklopedie bylin a koření

Komentáře

Další tipy a triky