

TNT - tuze návykové tyčinky :-)
Suroviny
- 50 dkg hladké mouky
- 25 dkg uzeného sýru
- 15 dkg másla
- 5 dkg hery nebo zlaté hané
- 5 dkg sádla
- 1 šlehačka
- česnek
- 1 - 2 lžičky soli
- 2 lžičky grilovacího koření - raději už bez soli
- 1 prášek do pečiva
- 1 žloutek
- 1 vajíčko na potření
- sezam
- drcený kmín
Postup přípravy receptu
Do robotu, pekárny nebo misky nalijte šlehačku, do ní dejte 5 stroužků prolisovaného česneku, sůl a koření, žloutek, promíchejte a přidejte tuk, jemně nastrouhaný sýr, mouku s práškem do pečiva.
Vypracujte vláčné těsto. Z něho vyválejte plát o síle cca 3 mm, nemusí se vůbec podsypávat, já vyvaluji ručním umělohmotným válečkem, ten, který je do jedné ruky, válím přes mikrotenový sáček, radýlkem vykrájejte tyčinky, podeberte špachtlí nebo nožem, dejte na pečící papír a potřete rozšlehaným vajíčkem.
Další varianta je ta, že na podložce vyválíte obdélníky, rozměr ponechám na vašem uvážení a přímo na plechu radýlkem rozkrájíte na tyčinky. Dělám to již jen tímto postupem, je to rychlejší. Občas se stane, že se po potření vajíčkem trošku slepí, ale po upečení jdou oddělit.Ještě trochu osolte a posypejte kmínem a sezamem.
Pečeme ve vyhřáté troubě dozlatova.
Z uvedené dávky je tolik tyčinek, kolik vidíte na obrázcích. Komu by se nechtěly dělat tyčinky, udělá libovolné tvary vykrajovacími formičkami, např. srdíčka na Valentýna nebo formičkou na preclíky, také jsem zkoušela, ale úzké tyčinky jsou nejlepší.
Poznámka od kuchařky
V receptu původně bylo jen máslo, ale dala jsem tuk v poměru, který jsem uvedla, to se mi osvědčilo nejvíce. Rostlinný tuk těsto odlehčí a sádlo mu dodá na křehkosti. V krabičce jsem rozmíchala na sypání sezam s drceným kmínem a obojím jsem sypala naráz. Když budete mít grilovací koření bez soli, tak v tom případě dejte do těsta soli 2 kávové lžičky. Vyzkoušela jsem už hodně slaného pečiva, ale tyto tyčinky hrají prim. Až upečete a ochutnáte, uvidíte proč. Jíte je do té doby, dokud je něco na talířku nebo dokud vám je někdo neodebere :-)) Tak si také pochutnejte, s dobrým vínkem, ale i bez něj, jsou prudce jedlé :-)
P.S.Dala jsem tuto poznámku do komentářů, ale protože tam se dá přehlédnout, pro jistotu ji ještě přidám k receptu:
Včera jsem opět pekla tyčinky a protože jsem doma měla od soukromého řezníka výborně vyuzený špek, napadlo mě jím nahradit sádlo a rostlinný tuk, v gramáži ho bylo cca 10 dkg. Rozmixovala jsem ho v robotu spolu s česnekem a zapracovala do těsta. Výsledkem byly úžasně voňavé tyčinky. Píši byly, protože už nejsou. Kdo chcete, vyzkoušejte, budete příjemně překvapeni.
Sdílejte recept s přáteli
Alternativy k tomuto receptu
Komentáře k receptu TNT - tuze návykové tyčinky :-)
-
Opravdu návykové
-
Bez těchto tyčinek se neobejde žádná oslava
-
sunnydog: Tak je znovu upečete na Silvestra
. Děkuji za komentář, jsem ráda, že chutnají
-
Fakt luxus! Musím je rychle schovat do sklepa, nebo do Vánoc nevydrží
!
-
Díky za recept, byly moc dobré, sklidila jsem chválu a receptík poslala dál. Ukládám a dávám bod.
-
Nejlepší recept na tyčinky, které peču pravidelně a vždy slaví úspěch. V neděli jsem pekla švagrovi jako dárek pod stromeček. Už se po nich zaprášilo.
Těsto vždy vyválím na plech a krájím až na plechu, jde to rychle -
viki.b: Určitě můžete, uzený sýr podmínkou není
-
můžu se zeptat, zda je možné použít místo uzeného sýru klasický eidam 30% ??
předem děkuji za odpověď -
Jsou dobré. Mě osobně se lámou ale chutnají všem tak není co řešit.
-
Tou Herou bych to nekazila.
Tu nežerou ani myši. Jinak to musí být výborné!
-
Hanes: vpravo hore je žltý rámček a ruka s palcom nahore - "Recept se mi líbí". Stačí kliknutie.
-
Super! Povedly se a chutnaly. Bezva receptík.
Dal bych bodík, kdybych věděl jak
-
Kájina: Velmi mě tento komentář těší, ať se sraz vydaří a TNT všem chutnají
-
Kájina: díky za připomenutí
už jsem je nedělala dlouho i když jsem slibovala,že budou na každé oslavě,ale čas tak rychle letí a člověk zapomene
,ale blíží se sv.Martina a tak si myslím,že opět zaboduji a TNT opět udělám
Jsem ráda,že Vám taky chutnají,nám velice.
-
Dobrý večer.
Vím, že je hodně hodin, ale nedá mi to nenapsat.
Protože zítra odjíždím na sraz účastníků lyžařských výcviků po 25 letech, jala jsem se nalézt něco dobrého k vínku, pivu...
Teď jsem dopekla, před rodinou jsem musela bránit vlastním tělem, abych vůbec něco odvezla. Udělala jsem přesně podle receptu, mám 6 plechů. Jsou výtečné, jak teplé, tak studené. Ještě jsem napíšu, až se vrátím, jak chutnali kamarádům. Díky za inspiraci. Kájina.