Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Oblíbené pokrmy z květáku a brokolice
Zdroj: Unsplash

Květák a brokolice

Květák a brokolice jsou zajímavé košťáloviny, které se pěstují kvůli svým zvláštním „květům“. Je to vlastně shluk nerozkvetlých poupat. Jejich pěstování na našich zahradách je náročnější, zvlášť květák není jednoduché vypěstovat. Při jejich pěstování jsou dobrým pomocníkem fóliovníky a skleníky, musíme ale počítat s tím, že rostliny v příznivých podmínkách zaberou hodně prostoru.

Rozdíly mezi zeleninou ze zahrádky a tou kupovanou

Pokud si květák a brokolici koupíme již vzrostlé, získáme velmi krásnou zeleninu, kterou z vlastní zahrady málokdy v takové podobě sklidíme. Souvisí to s tím, že pro její pěstování bylo použito větší množství pesticidů. Další výrazný rozdíl mezi doma vypěstovanou nebo kupovanou zeleninou je v jejich skladovatelnosti. Když si přineseme brokolici ze zahrádky, brzy začne uvadat a nevydrží dlouho svěží. Možná v ní bude i nějaký hmyz. Stejně tak květák. Ale kupovaná zelenina si zachová svěžest překvapivě dlouho. Je to díky použití látek, které ji uchovají čerstvou.

Jak zacházet s kupovanou zeleninou

Pro nás ale bude lepší, když se pokusíme těchto přidaných látek zbavit. Nestačí jen rychlé opláchnutí, přesto máme možnosti, jak si poradit. Můžeme používat dva velmi jednoduché způsoby.

Při tom prvním vložíme zeleninu před použitím do octové vody (smícháme vodu s octem v poměru 10 : 1) a necháme ji v ní přibližně 15 minut máčet.

Při druhém způsobu přidáme do vody dvě lžíce soli, promícháme ji a vložíme do ní opět na několik minut zeleninu.

Květák a jeho barvy

Květák se nepěstuje jen v klasické světlé barvě. Občas jej můžeme koupit i v jiném výraznějším zbarvení - fialová, zelená, žlutá.

Význam květáku a brokolice pro naše zdraví

Tyto košťáloviny jsou mimořádně bohaté na vitamíny a minerální látky, zvlášť brokolice je velmi ceněná. Obsahují provitamín A, vitamíny skupiny B a vitamín C. Z minerálních látek především vápník, fosfor a draslík.

Brokolice a květák kuchyni

V naší kuchyni se brokolice i květák bohatě uplatní. Používáme převším pěkné pevné růžice. Mohou se jíst i zasyrova. Jemné mladé výhonky se přidávají  do salátů a smoothies. Zeleninu rozebranou na růžičky snadno zmrazíme. Pak ji můžeme dávat do polévek nebo do zapékaných pokrmů.

Květák i brokolici stačí jednoduše uvařit v páře a pak jíst společně s bramborami. Nemusíme připravovat nic složitého. Zeleninu dochutíme tak, jak máme rádi. Skvělé jsou různé dipy a omáčky Mnozí známe velmi jednoduché jídlo - vařený květák, posypaný osmahnutou strouhankou. 

Brokolice

Vypadá jako malý zelený strom, má specifickou chuť i vůni a děti ji zrovna dvakrát nemilují. Zato dietáři by se bez ní neobešli. Brokolice je zelenina, jejíž přínos pro zdraví lidstvo zná poměrně…

Oblíbené polévky

Květák i brokolice jsou důležitou součástí mnoha polévek. Jsou výborné v těch, kde je zachována jejich pevná konzistence, ale i v krémových. 

Placičky a řízečky

Velmi často z nich připravujeme nejrůznější placičky a řízečky. Po krátkém napaření nebo uvaření je obalujeme v trojobalu nebo v těstíčku. Můžeme je přidávat i přímo do těstíček na placičky. Pečeme je buď na pánvi nebo v troubě. Určitě si pochutnáme.

Zapékané pokrmy

Květák i brokolice se velmi dobře hodí do zapékaných pokrmů. Připravujeme je často s další zeleninou, bramborami nebo těstovinami. Obvykle je předem krátce povaříme, buď v páře nebo ve vodě. Vaření v páře je šetrnější. 

Jiná zajímavá jídla

S květákem a brokolicí můžeme experimentovat a vyzkoušet další recepty podle našich čtenářů. Můžeme je kombinovat s další zeleninou a využít do směsí k plnění palačinek nebo tortill.

Romanesco

Vedle květáku a brokolice je ještě jedna pozoruhodná zelenina – Romanesco (Broccolo romanesco). Tato zelenina pochází z Itálie, vzhledem připomíná květák, barvou spíše brokolici. Květy vytvářejí jakousi spirálu, jejíž strukturu je lepší při tepelné úpravě zachovat, abychom mohli vnímat a obdivovat její zajímavý vzhled. Romanesco používáme obdobně jako květák a brokolici. Můžeme ho jíst i syrový. Hodí se k zapékání a do různých nákypů, má poněkud pevnější konzistenci.

Ať už si vybereme květák, brokolici nebo Romanesco, máme k inspiraci mnoho variant receptů, které z nich můžeme připravit.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli