Jihočeský borůvkový koláč

Suroviny 24 porcí

Těsto:
150 g hladké mouky
150 g polohrubé mouky
30 g droždí
60 g krupicového cukru
1 balíček vanilkového cukru
200 ml mléka
špetka soli
citronová kůra z 1 citronu
2 žloutky
80 g tuku (použila jsem 40 g másla a 40 g sádla, vždy dávám sádlo do kynutého těsta, aby bylo křehčí)
malý panák rumu
Drobenka:
125 g hrubé mouky
120 g moučkového cukru
80 g másla
Borůvky:
1 kg očištěných a okapaných borůvek
100 g medu

Postup přípravy receptu

  1. Do mísy od robota jsem nasypala hladkou mouku, polohrubou mouku a promíchala je. Do mouky jsem udělala důlek, do kterého jsem rozdrobila droždí a zasypala ho lžicí krupicového cukru. Droždí s cukrem jsem zalila trochou vlažného mléka, vše zasypala moukou, přikryla utěrkou a na teplém místě jsem nechala vzejít kvásek. Trvalo to asi 15 minut.

  2. Následně jsem ke kvásku přidala špetku soli, zbylý cukr s 1 balíčkem vanilkového cukru, citronovou kůru, žloutky, tuk, který jsem rozpustila, přilila k němu zbytek mléka, které mi tuk ochladilo a vše jsem vlila do mísy. Nakonec jsem přilila ještě malého panáka rumu.

  3. Zapnula jsem robota a nechala ho vypracovat těsto. Podle potřeby, když se mi zdálo těsto příliš řídké, přidala jsem trochu mouky. Jak polohrubé, tak i hladké. Nakonec těsto nebylo úplně hladké a maličko lepilo, tak jsem ho ještě krátce propracovala pěkně ručně vařečkou a hned to bylo o něčem jiném.

  4. Hotové těsto jsem poprášila moukou, zakryla utěrkou a nechala kynout alespoň hodinu na teplém místě.

  5. Než těsto vykynulo, připravila jsem drobenku z hrubé mouky, moučkového cukru a másla. Vše jsem ručně zpracovala a hotovou drobenku jsem uložila do lednice.

  6. Dále jsem připravila omyté a okapané borůvky. Do mísy k borůvkám jsem přidala med a vše jsem promíchala.

  7. Vykynuté těsto jsem vyklopila na plech o velikosti asi 42x33 cm vyložený pečícím papírem a rovnoměrně mokrými prsty jsem těsto roztahala do stran. Snažila jsem se udělat i maličko vyšší okraje. Pokud chcete, aby měl po upečení koláč spodní silnější vrstvu těsta, použijte menší plech.

  8. Na těsto jsem pokladla borůvky smíchané s medem a zasypala je drobenkou. Okraje těsta jsem potřela rozšlehaným vejcem s trochou rumu a koláč takto nechala ještě 10 minut odpočívat.

  9. Poté jsem pekáč vložila do předem vyhřáté trouby na 180°C a pekla ho 30 minut.

  10. Po upečení jsem nechala koláč vychladnout a poté ochutnala. Koláč je krásně vláčný a druhý den na rodinné oslavě se po něm hned zaprášilo.

Komentáře k receptu Jihočeský borůvkový koláč

K receptu nejsou žádné komentáře.

Tématické fráze: borůvkový kolac jihočeský koláč borůvkový koláč na plech jahodový koláč recept na malý borůvkový koláč malý kynutý borůvkový kolč borůvkové koláčky jihočeske kolače recept boruvkovy kolac bez cukru mensiboruvkovy jihocesky kolac s borůvkami jihočeský borůvkovýkoláč koláč s borůvkami koláče s borůvkami borůvkový koláč z z hladké mouky co upecu z polohrubé mouky top recepty borůvkový koláč s hladké mouky podciperak koláč s borůvkami borůvkový koláč top recepty boruvkove kolace