Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Oblíbená sladká jídla s mákem. Které recepty si bez něj nemůžeme představit?
Zdroj: Top recepty

Mák - naše česká superpotravina

V obchodech se nově objevují různá semínka, která jsou pro naše zdraví prospěšná (např. chia semínka nebo quinoa), ale možná málo doceňujeme obyčejný mák, který nás provází již dlouhou řadu let a je pro nás snadno dostupný. Česká republika je jeho významným pěstitelem. Mnoho oblíbených sladkých jídel si bez něho ani neumíme představit.

Mák se řadí mezi superpotraviny. Obsahuje významné množství minerálních látek. Ceněný je pro mimořádně vysoký obsah nejen vápníku, ale i hořčíku, fosforu, mědi, zinku, železa a manganu. Udává se, že vápníku obsahuje 12 x více než kravské mléko a 9 x více než vlašské ořechy, proto je důležitý pro zdravé kosti a zuby. Prospívá také vlasům a nehtům. Konzumace máku je prevencí proti obávané osteoporóze. Mák má pozitivní vliv na náš mozek a paměť. Důležitý je podíl vitamínů skupiny B a vitamínu E. Obsahuje bílkoviny a omega-6 mastné kyseliny.

Nákup máku

Když kupujeme mák, všímáme si jeho kvality. Měl by mít příjemnou makovou vůni a pěknou barvu. Raději kupujeme celé semeno než mletý mák, můžeme si ho koupit přímo od pěstitele (farmáře) z blízkého okolí svého bydliště.

Mletí máku

Naše tělo snáze získá hodnotné látky obsažené v máku, pokud mák umeleme. Meleme ho až krátce před konzumací. Mletí máku nám usnadní elektrické kávomlýnky, mák v nich pomeleme během chvilky a bez námahy.

Pokud jsme si pomleli mák a nespotřebovali ho, můžeme ho uložit do mrazničky.

Využití máku

Modrý mák je oblíbený na přípravu náplní do buchet a koláčů. Používá se na posypání pečiva. Jeho chuť zvýrazníme opražením na pánvi. Můžeme ho konzumovat syrový nebo tepelně upravený.

Maková náplň

Maková náplň je důležitou součástí mnoha oblíbených moučníků:

Další recepty na makové náplně podle našich čtenářů

Koláče s makovou náplní

Někdo má v koláčích raději tvaroh, jiný povidlí nebo marmeládu a další mák. 

Záviny

Oblíbené záviny nebo štrůdly se pečou často s jablky, tvarohem a mákem. Připravují se mnoha způsoby a z různých těst.

Šišky s mákem

Další dobroty s mákem

Bílý mák

Kromě modrého máku je oblíbený i mák bílý, který se přidává do cukroví.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více