Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak snadno uklidit domácnost bez chemie. Tyto prostředky má po ruce prakticky každý
Zdroj: Pixabay

Přírodní úklidové prostředky jsou levné a snadno dostupné, protože je má doma každý. Při úklidu tak nemusíte utrácet za drahou a nevoňavou chemii, tudíž nezatížíte životní prostředí ani rodinný rozpočet. Podívejme se společně, které to jsou a jak s nimi zacházet.. 

Jedlá soda pomůže i s ucpaným odpadem

Udělejte ze sody kašičku přidáním trošky vody, naneste jako pastu na znečištěnou plochu a nechte působit. Pak omyjte a vyleštěte. Soda odstraní pach ryb z rukou i prkénka.

 Pomůže také u ucpaného odpadu. Stačí do odpadu nasypat šálek sody, nalít šálek horkého octa a litr vařící vody. Také zapáchající odpad z myčky pomůže odstranit soda. Stačí ji trochu rozsypat na dno před spuštěním.

V roztoku sody a jaru nebo pracího prášku krásně vyvaříte utěrky.

Kyselina citronová nebo citron

Můžete použít citron i s kůrou, aspoň bude váš byt vonět. Nebo krystalickou kyselinu, kterou koupíte v každých potravinách. Výborně rozpouští tuky a zaschlé mýdlo.

Do mikrovlnky vložte půlku citronu v misce s asi 300 ml vody a nechte vlnit asi 10 minut. Pak jen hadříkem setřete stěny, mikrovlnka bude čistá a voňavá.

Také na vodní kámen kyselina citronová pomáhá. Potřete roztokem vodovodní baterie, umyvadlo nebo vanu, opláchněte a osušte..

Vyčistit rychlovarnou konvici už nebude problém. Stačí roztok kyseliny v konvici povařit, vypláchnout čistou vodou a uvařit v ní jednu dávku vody, abyste se zbavili nakyslé pachuti.

Ocet jako skvělé čistidlo

Ocet je dobré čistidlo, ale někomu může vadit jeho pach. Roztok octa a vody odstraní pach v ledničce, stačí ho nalít do misky a nechat působit 1-2 dny.

Také odstraňuje mastnotu a nežádoucí zápach z myčky na nádobí i pračky. stačí ho nalít do pračky nebo myčky a nechat projet nejkratší mycí nebo prací cyklus.

Kávová sedlina pomůže i proti obtížnému hmyzu

Kávový lógr vám vyčistí mastné a připálené pánve a hrnce. Stačí sedlinou pokrýt dno, asi 5 minut počkat a pak umýt. Kávovou sedlinou odstraníte nežádoucí pachy v chladničce. Stačí sedlinu nasypat do misky a vložit do chladničky. Také plastové misky zbavíte pachu, když do nich nasypete trochu sedliny a uzavřete víkem.

Sedlinou můžete zakrýt rýhy na tmavém nábytku. Naneste do spár trochu sedliny, nechte zaschnout a přeleštěte.

Sedlina pomůže i proti obtížnému hmyzu. Do šamponu na koupání vašeho psa přidejte trochu sedliny, zbavíte ho blech. Ani mouchy nemají vůni sedliny rády, stačí ji promíchat se sušenou bazalkou a nechat poblíž.

O přidávání sedliny do kompostu už jste jistě také slyšeli, pomáhá ale i proti zahradním škůdcům.

Skořice provoní celý byt

Pokud váš vysavač nevoní a honem nemůžete nebo nepotřebujete vyměnit sáček, vysajte trošku mleté skořice. Provoní vám celý byt a má i protibakteriální účinky na obsah sáčku ve vysavači.

Coca-cola je vhodná jako čistidlo

Coca-cola (pravá) je zdraví neprospěšný nápoj, ale jako čistidlo funguje dobře. Vyčistí skvrny od krve i mastné fleky na oblečení. Nechte chvíli působit a vyperte.

Odolný rez v koupelně nebo kuchyni též odstraní. Nalijte ji na rezavou plochu a nechte působit přes noc. Coca-cola se doporučuje využít i při čištění WC nebo vany.

Prášek do pečiva má všestranné využití

Prášek do pečiva pomáhá vyčistit skvrny na plastovém nádobí. Pomůže také vyčistit skleněné okénko trouby nebo remosky.

V domácnosti i na zahradě se doporučuje jeho použití proti mravencům.

 

Jak vidíte, můžete mít čistou domácnost jen pomocí přírodních prostředků. Ušetříte tím peníze i životní prostředí.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky