Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vlastní občerstvení do letadla? Poradíme vám, co si s sebou můžete bez obav vzít na palubu
Zdroj: Pixabay, Daria-Yakovleva

Čeká vás dovolená, na kterou se budete přepravovat letecky? Rádi byste vlastní svačinky a nápoje s sebou na palubu? Žádný problém, máme pro vás tipy na vhodné pokrmy do příručního zavazadla i informace ohledně nápojů.

Jak jednoduše a bez obav cestovat letadlem s vlastním jídlem a pitím? Stačí znát pár pravidel a omezení, kterým přizpůsobíte přípravu vašeho občerstvení a na letištní kontrole vás už nic nepřekvapí. Máme pro vás tipy na pokrmy na cesty.

Potraviny na palubě letadla

Přečtěte si následující rady:

  • Svačinu s sebou můžete mít v příručním zavazadle, některé letecké společnosti však trvají na původním obalu výrobce. Mohou tak odmítnout vámi připravované jídlo nebo jídlo podléhající rychlé zkáze, a to hlavně při déle trvajících letech. Pokud vás čeká let mimo Evropskou Unii, nepovolí vám na palubu pronést žádné čerstvé potraviny.
  • Pevné, netekuté potraviny jsou v rámci letů v EU neomezené. Ideální jsou sušenky, müsli a jiné ovocné tyčinky, suchary, plněné sendviče, tousty či zapečené tortilly. Také si s sebou můžete upéct muffiny či ovocné bublaniny, i připravit zeleninové či těstovinové saláty. Jen se vám vše musí vejít do vašeho příručního zavazadla. Dejte také pozor na jejich trvanlivost mimo lednici.
  • Cestování s dětmi je náročné. Naštěstí si to uvědomují i letecké společnosti a dětská výživa nepodléhá žádnému omezení, ať už jde o mléko či přesnídávky. Jen je nutné tuto skutečnost nahlásit na letištní kontrole a cestovat jen s množstvím, které dítě potřebuje na dobu letu.
  • V letadle si občerstvení včetně nápojů můžete koupit, jen počítejte s několikanásobně vyššími cenami. Při delších letech, zpravidla trvajících déle než 6 hodin, bývá bezplatný catering.

Nápoje a tekutiny a jejich omezení v letadle

  • Co se týče nápojů, můžete mít s sebou jen 100 ml lahvičky s tekutinami. Celkový objem v příručním zavazadle nesmí být více než 1 litr a pokud máte lahviček více, musí být uloženy pohromadě v průhledném igelitovém sáčku - ty bývají k dispozici i přímo na letištích. Tekutiny totiž podléhají samostatné kontrole.
  • Pozor, toto omezení množství neplatí pouze na nápoje, ale i na drogerii či potraviny - na omáčky, marmelády, krémové sýry, jogurty, či jiné tekuté nebo "mazací" potraviny.
  • Můžete si však za letištní kontrolou koupit klasické PET láhve s nápoji, tam už se žádné omezení nekoná.
  • Tip: Cestujte s prázdnou lahví či termoskou. Můžete ji kdykoliv naplnit, třeba na veřejných toaletách, než vstoupíte na palubu letadla.

Přejeme vám bezproblémové cestování s domácími svačinami, nezapomínejte však brát ohledy na své spolucestující. Například domácí langoš s pořádnou vrstvou česneku by asi ostatní cestující příliš nenadchl. Zkuste raději borůvkové muffiny podle našeho videa níže. Přejeme šťastnou cestu.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více