Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Chystáte se letos poprvé péct velikonočního beránka a ještě nemáte formu nebo si plánujete si koupit novou? Forem na beránka je k dostání celá řada, není však dobré vybírat jen podle tvaru. Poradíme vám, čím se řídit při jejím výběru a jaké další vychytávky se budou hodit. 

Beránek z mnoha druhů těst

Beránek je jednou z tradičních ozdob velikonočního stolu, samozřejmě ovšem za předpokladu, že se vám povede jej upéct tak, že bude vypadat patřičně reprezentativně.

Beránek se peče z různých druhů těst, může být kynutý, třený, jogurtový, tvarohový, piškotový, šlehačkový, biskupský, makový nebo třeba i perníkový. Základem úspěchu je hlavně mít nějaký prověřený recept a samozřejmě také dobrou formu

Jaká je nejlepší forma na beránka?

Formu na beránka má spousta lidí schovanou po babičce, podobné formy se dají koupit i dnes. Pokud zatím formu nemáte nebo byste chtěli beránka jiného tvaru či velikosti, je z čeho vybírat. Formy se vyrábějí z mnoha materiálů, podobně jako ty na bábovku.

V minulosti se používaly hlavně formy kameninové nebo litinové, které lze sehnat i v současnosti. Dále můžete vybírat mezi formami keramickými, hliníkovými, teflonovými nebo silikonovými. K dostání jsou i v různých velikostech. Pokud tedy víte, že byste celého beránka nesnědli a chcete ho mít jen symbolicky na ozdobu, můžete si jej koupit v malé velikosti

Nutné vymazávat

K nejoblíbenějším formám patří ty kameninové nebo keramické, v nichž se beránek dokonale propeče. Jejich předností navíc je, že bývají dvoudílné, takže beránek má i pěkně tvarovaná zádíčka – samozřejmě za předpokladu, že vám dobře „vyběhne“, aby zaplnil celou formu.

Nevýhodou těchto forem je, že se musí důkladně vymazat a vysypat moukou, aby šel beránek dobře vyklopit a neutrhlo se mi třeba ucho. Tyto formy je dobré vkládat do trouby na mřížku, aby kolem nich proudil vzduch. 

Náš tip: Pěknou keramickou formu na beránka koupíte třeba od firmy Tescoma za 919 Kč. Pokud byste to nestihli do Velikonoc, můžete si ji pořídit v rámci Dnů Marianne, tedy od 12. do 15. dubna, se slevou 20 %

Silikon nebo nepřilnavý povrch?

Pokud vás nebaví formy vymazávat, volte raději formu silikonovou nebo ocelovou s nepřilnavým povrchem. U těchto forem si nemusíte děla starosti s vyklápěním, navíc se dobře myjí. Nevýhodou takové formy je, že bývá často jen jednodílná, takže má beránek rovná záda. 

Náš tip: Ocelovou formu na beránka s nepřilnavým povrchem Banquet Culinaria koupíte třeba v Datartu za 119 Kč.

Aby byl beránek dokonalý

Při pečení beránka se vám budou hodit určitě i další vychytávky do kuchyně, díky nimž se vám krásně povede vyšlehat těsto. Pokud máte v kuchyni málo místa, určitě oceníte ruční šlehač, např. ten od značky ETA Lento 2051 (1799 Kč) opatřený několika nástavci, který dokáže ušlehat sníh z bílků, zvládne třená i piškotová těsta a umí i rychle nasekat oříšky, pokud byste chtěli beránka ořechového.

Ruční šlehač koupíte v prodejnách Datart a když to nestihnete do Velikonoc, můžete si počkat až na Dny Marianne (12.-15. dubna), kdy jej pořídíte se slevou 20 %, a to jak v obchodech, tak na e-shopu. A aspoň budete mít vystaráno na příští rok. Časopis se slevovými kupony je k dostání již nyní, nakupovat díky němu můžete i další vychytávky do kuchyně. Inspirujte se třeba v naší fotogalerii

Fotogalerie - 10 nejmodernějších vychytávek do kuchyně, které usnadní vaše vaření i pečení

Ukázat 10 fotografií

Náš tip: Beránka si pak můžete upéct třeba podle našeho ověřeného video receptu.

Dny Marianne 2024

Dny Marianne 2024 začínají v pátek 12. dubna a budou probíhat až do pondělí 15. dubna. Bude možné využít slevy až 60 % do více než 2400 obchodů i e-shopů po celé České republice i Slovenské republice.

Kupony na Dny Marianne 2024

Slevové kupóny jsou součástí dubnových vydáních časopisů Marianne, který už je na stáncích a dále Marianne Bydlení a Marianne Venkov a styl, které jdou do prodeje 20. března. Dále je najdete v mobilní aplikaci či v internetovém prohlížeči.

Recepty k tomuto článku

Mohlo by vás zajímat

Související obsah

Světový den drštěk

Světový den drštěk

Dršťky se někdy neprávem považují na podřadnější vnitřnosti, avšak i z nich lze připravit opravdovou delikatesu! Ke všemu ještě obsahují jen málo… Číst více

Marie

Náhodný recept Zobrazit více