Švestkový koláč "s pokličkou"

Moučníky Ostatní Doba přípravy: 30 minut + pečení + odležení těsta 3 názory

Moučníky Ostatní Doba přípravy: 30 minut + pečení + odležení těsta 3 názory

Suroviny koláčová forma

250 g polohrubé mouky
150 g másla (nenechávat příliš změknout)
5 lžic chladné vody
špetka soli
500 g vypeckovaných švestek
1 skořicový cukr
1 lžíce třtinového cukru
1 lžíce granka
1 lžička skořice
sezamová semínka
rozšlehané vejce
hrubá mouka
tuk na vymazání a vysypání formy

Postup přípravy receptu

  1. Mouku smícháme na vále se špetkou soli a s kousky nakrájeného másla. Uprostřed utvoříme důlek a vlijeme vlažnou vodu. Důkladně propracujeme v tuhé těsto, které zabalíme do folie a necháme v lednici alespoň tři čtvrtě hodiny odpočinout.

  2. Mezitím vypeckujeme švestky a pokrájíme je na čtvrtiny.

  3. Oddělíme 2/3 těsta a na pomoučeném vále rozválíme na placku o velikosti koláčové formy. Vymazanou a vysypanou formu vyplníme těstěm na které hustě poklademe švestky.

  4. Cukry, granko a skořici důkladně promneme a směsí rovnoměrně posypeme švestky.

  5. Zbývající těsto rozválíme na tenčí plát o velikosti koláčové formy a překryjeme jím ovoce. Okraje těst přitiskneme k sobě. Koláč potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme sezamovými semínky. Pečeme ve vyhřáté troubě do zezlátnutí.

Poznámka od kuchařky

Koláč je výborný horký i studený. Pro slavnostní příležitosti je skvělý podávaný horký, přelitý trochou vanilkového krému.

Komentáře k receptu Švestkový koláč "s pokličkou"

Tématické fráze: švestkový koláč do koláčové formy švestkový koláč recept švestkový koláč švestkový koláč s bílkovou krustou slavnostní švestkový koláč švestkový koláč recept kolac s pukluckou koláč do koláčové formy koláče do koláčové formy koláč s granka švestkový koláč koláčová forma svestkovy kolac nakrajene svestky koláčové formy s pokličkou koláče s pokličkami granko.500g 2012 velikost kolacove formy skvělý švestkový koláč švestkový džem recepty švestky