Kynuté taštičky se švestkami

Suroviny

150 g hladké mouky
150 g celozrnné mouky
170 ml vlažného mléka
1/2 kostky čerstvého droždí
50 g másla (já dala Heru máslovou)
2 vanilkové cukry
1 citronový cukr s citronovou kůrou
50 g cukru krupice
špetka soli
1 vejce + 1 vejce na potření
švestky

Postup přípravy receptu

  1. Obě mouky vysypeme do mísy, uděláme důlek, do něj nasypeme cukr rozdrobíme droždí a zalijeme vlažným mlékem. Přikryjeme a necháme tak 10 minut stát.

  2. Pak přidáme zbytek surovin a zpracujeme těsto tak, aby bylo pružné a hladké. Těsto pak zpátky přendáme do mísy, zakryjeme utěrkou a necháme alespoň hodinu nakynout.

  3. Vykynuté těsto vyválíme na ne moc silný plát (asi 5 mm silný), poté pomocí skleničky vykrajujeme kolečka. Každé kolečko potřeme rozšlehaným vejcem, dáme půlku švestky a uděláme taštičku, kterou pak zamáčknutím okrajů vidličkou uzavřeme.

  4. Dáme péct do předehřáté trouby na 180 °C. Ještě před pečením taštičky můžeme potřít zbytkem rozšlehaného vejce. Pečeme přibližně 15 minut dozlatova.

Poznámka od kuchařky

Inspirace z netu.

Do těsta jsem ještě přisypávála mouku, protože těsto moc nešlo zpracovat. Takže jsem dala 150 g celozrnné mouky, místo 150 g hladké jsem dala cca 180 g hladké mouky. Těsto jsem dělala v robotu, takže jsem mouku sypala, dokud se mi těsto nepřestávalo lepit na stěny mísy. Pak už se s těstem dobře pracovalo.

Komentáře k receptu Kynuté taštičky se švestkami