Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Časté chyby při používání jedlých olejů: Některé jsou pouze na smažení, jiné do salátů
Zdroj: Freepik

Tuky jsou sloučeniny rostlinného, živočišného nebo umělého původu. Slouží k přípravě jídel v teplé kuchyni - k smažení, restování, vaření a pečení, nebo se používají ve studené kuchyni jako součást salátů, pomazánek a dipů.

Olejů pro kuchyňskou úpravu pokrmů najdeme v obchodech velké množství druhů. Některé jsou však určeny pouze na smažení a jiné na salátové zálivky. Jak se v nich vyznat, abychom neudělali při vaření chyby, které zasadně ovlivní chuť i vůni jídla?

Chyby při použití nesprávného druhu oleje

Musíme si uvědomit již při nákupu oleje, k čemu ho budeme používat a jaká je hodnota jeho kouřového bodu:

  • Nepříjemnou příchuť sladkých dezertů způsobí výrazná chuť olivového oleje - ten se hodí spíše k zeleninovým salátům a k bílému pečivu.
  • Za rychlé přepalování slunečnicového oleje může jeho nižší tepelná stabilita - využijeme ho k rychlému restování a pečení.
  • Panenský olivový olej má nejnižší kouřový bod, proto se ke smažení vůbec nehodí - rychle se přepaluje a mění své chuťové vlastnosti.
  • Prskající olej obsahuje mikroskopické kapičky vody - paradoxně ho obsahují nejpoužívanější oleje - slunečnicový a řepkový.
  • Připálenou chuť budou mít při smažení oleje, které mají nízký kouřový bod - sezamový, dýňový, ořechový, lanýžový olej. Ty patří spíše do studené kuchyně.

Nejvhodnějším olejem pro smažení a restování je olej kokosový, který má vysoký kouřový bod a nejméně se přepaluje. Nejméně vhodný je panenský olivový olej, který by neměl být vůbec tepelně upravován.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více