Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Deset otázek a odpovědí na téma masopust: Kdy bude letos masopust a co dobrého připravit k jídlu
Zdroj: Top recepty

Pod termínem "masopust" si obvykle představujeme až závěr delšího masopustního období trvajícího už od Tří králů. Poslední dny masopustu se totiž vyznačují bujarými oslavami, hodováním a dopřáváním si dobrého jídla. K masopustu tradičně patří zabijačky a typické zabijačkové pochoutky, ze sladkého nesmí chybět koblihy, boží milosti a výborné koláče.

Bujaré masopustní oslavy

Blíží se konec zimy a na vesnicích můžeme potkávat tradiční průvody masek. Masopustní oslavy jsou provázeny veselím, bujarostí a radostným hodováním. Novoroční předsevzetí a diety jdou na chvíli stranou a přichází čas užívání si dobrého jídla a pití. Hned po masopustu ale následuje podle církevního kalendáře střídmé postní období, které trvá od Popeleční středy až do Velikonoc, celkem 40 dnů.  

1

Kdy je masopust 2023

Podle církevního kalendáře je masopust delší období, které trvá vždy od Tří králů (tj. od 6. ledna) do úterý před Popeleční středou. Letos Popeleční středa vychází na 22. února, proto masopust tentokrát končí úterkem 21. února. Podle lidových zvyků si pod názvem "masopust" obvykle představíme až posledních několik dnů na konci tohoto období, kdy masopustní oslavy vrcholí.

2

Jak se slaví masopust

Masopust se vyznačuje hodováním, bujarým veselím a radostí. Je to čas užívání si dobrého jídla a pití. Na vesnicích probíhají lidové oslavy, které se dají nazvat i slovem "karneval". Protože k tomuto období patří zabijačky, je hodně masa a tuku, které je potřeba zpracovat. Kromě tradičních zabijačkových pokrmů se připravují různé moučníky, u kterých se tuky nešetří.

3

Co patří mezi tradiční masopustní sladkosti

Typické masopustní sladkosti hýří dostatkem tuku. Patří sem především koblihy a boží milosti, ale i vdolky a koláče. Koblihy se obvykle připravují z kynutého těsta, ale populární je i rychlejší varianta s kypřicím práškem. Smaží se v rozehřátém tuku a ještě teplé obalují v cukru. Nejlepší jsou čerstvé, hned po upečení. Boží milosti se obvykle vykrajují do různých tvarů z nekynutého těsta a smaží na dostatečném množství tuku. Vdolky se mohou péct v troubě i smažit, upravují se na sladko, ale v některých rodinách se stále podávají k omáčkám místo knedlíků i chleba.

4

Proč lidé označují masopust jako svátek dobrého jídla

Pro toto období jsou typická tučná a kaloricky vydatná jídla, která souvisí s probíhajícími zabijačkami. Výhodou pro zabijačky je chladné počasí, které je pro zpracování masa příznivé. Zatím nezačínají zahradní práce, takže je více času věnovat se kuchyni a vaření.

5

Co se vaří a peče na masopust

Je dostatek vydatného a tučného jídla, každý si přijde na své.

6

Kdy se pečou masopustní koblihy

Koblihy patří k masopustní neděli - tj. poslední neděle před Popeleční středou. Nejlepší jsou čerstvé, hned po upečení, proto je nejvhodnější upéct je v neděli. Připravují se z kynutého těsta, které rozválíme na plát a formičkou z něj vypichujeme kolečka. Plníme je džemem a uzavřeme druhým kolečkem. Smažíme je v tuku a ještě zatepla pocukrujeme. Protože zaberou přece jen více času, popularitu si získaly rychlejší varianty koblih s kypřicím práškem do pečiva. Pečou se prázdné a při podávání se zdobí lžičkou marmelády a kopečkem zakysané smetany nebo šlehačky. Nejchutnější jsou ještě teplé.

7

Proč koblihy na masopust

Jedná se o typický masopustní moučník, který tukem jen hýří. Po zabijačkovém hodování je určitě chuť na něco sladkého a tradiční koblihy jsou přesně to pravé.  Smaží se na tuku, kterého bývá v době zabijaček dostatek

8

Jak upéct masopustní koláče

Koláče, ať už plněné makovou, tvarohovou nebo povidlovou náplní, k masopustu také nerozlučně patří. Pečou se z kynutého těsta, plní nádivkou, na povrchu se mohou dozdobit lžičkou marmelády a posypat drobenkou. Toto tradiční pečivo má mnoho podob a výborně chutná. Každý kraj a rodina má svůj oblíbený recept.

9

Proč se pečou boží milosti

Boží milosti jsou svátečním pečivem, které se tradičně připravuje především nejen na konci masopustního období, ale i o Velikonocích. Jedná se o typické pečivo pro koledníky, je příjemně malé a sladké, navíc na talířku pěkně vypadá. Smaží se, stejně jako koblihy, na dostatečném množství tuku, kterého bývalo v zabijačkovém období dostatek. 

10

Jak se dělají boží milosti

Jsou obvykle z nekynutého těsta, připomínajícího nudlové, které se rozválí, a z plátu se jednotlivé kousky vykrajují do různých zajímavých tvarů. Jejich okraje ještě nakrojíme, aby se při smažení nekroutily. Boží milosti se smaží na dostatečném množství tuku. Tvary, které jsou příliš tenké, při smažení rychle tmavnou, proto je potřeba kousky pečlivě hlídat. Po usmažení se obalují ve směsi práškového a vanilkového cukru.

Jak naplnit masopustní koblihy marmeládou

Na závěr jsme připravili skvělý recept, doplněný názorným videem, na tuto masopustní sladkou pochoutku. Po usmažení jsou koblihy lahodné a křehké, nejlépe chutnají čerstvé. A pokud vás zajímá, jak je snadno a chytře po upečení naplnit marmeládou, video vám to názorně předvede.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky