Mezinárodní den spaghetti carbonara
Špagety carbonara jsou nejspíše nejznámější těstoviny na světě a Italové jsou na něj jaksepatří hrdí. I proto mají svůj svátek. Jde o jídlo… Více o významném dni
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání
Špagety carbonara jsou tradičním italským pokrmem, který se vaří ze špaget nebo i z jiných těstovin, slaniny, vajec a sýra. Jde o lehlé, jednoduché jídlo, které se rychle rozšířilo do kuchyní celého světa.
Kalendář Celý kalendář
Špagety carbonara jsou nejspíše nejznámější těstoviny na světě a Italové jsou na něj jaksepatří hrdí. I proto mají svůj svátek. Jde o jídlo… Více o významném dni
1
Spaghetti carbonara jsou klasický pokrm původem z Itálie a jeho název v překladu znamená "po uhlířsku". O jeho původu jsou ale pochybnosti - recept si přivlastňují i USA a to od druhé světové války, kdy se k přípravě používala slanina, kterou dostávali američtí vojáci na příděl.
2
Pravé spaghetti carbonara obsahují těstoviny, vepřovou slaninu, vaječné žloutky a italský sýr. Pokrm je v mnoha případech obměňován podle toho, jaká je dostupnost a cena potřebných surovin. Do carbonara se tak míchá smetana, uzené maso, zelenina, bešamel a koření.
3
Těstoviny by měly být z kvalitní semolinové mouky. Jen tak se nám podaří uvařit je "al dente - na skus". Někdy mohou být nahrazeny těstovinami bucatini, což jsou duté trubičky typu makarónů, dlouhé jako špagety. Mohou být nahrazeny i jinými semolinovými těstovinami.
4
Nejtradičnější slaninou pro přípravu špaget carbonara je guanciale - solený sušený vepřový lalok. Můžeme ho nahradit pancettou, která se vyrábí z vepřového bůčku, ale i anglickou slaninou. Podmínkou je maso, prorostlé tukem, aby na něm bylo možné pokrm připravit.
5
Používáme sýr pecorino, který se vyrábí z ovčího mléka nebo italský parmezán (Parmigiano Reggiano), vyráběný z kravského mléka za specifických podmínek. Při méně přísných podmínkách se vyrábí sýr Grana Padano, který je také vhodný pro přípravu špaget carbonara.
6
Dáme vařit osolenou vodu s olejem na špagety. Na pánvičce osmahneme kostičky slaniny a nasekaný česnek. V misce našleháme trochu vody ze špaget se žloutky a částí strouhaného sýra, směs spolu se slaninou a horkými špagetami smícháme - žloutky by se neměly srazit. Na talíři sypeme sýrem a pepřem.
7
Počeštělá verze spagetti carbonara se nazývá špagety po uhlířsku. Jde o pokrm, připravovaný ze špaget, uzeného masa, salámu nebo šunky, celých vajec, sýra Eidam a smetany, pomocí níž se má dosáhnout krémovité konzistence těstovin. Nic se ale nemůže podobat pokrmu z autentických surovin.
8
Ideální porce suchých špaget je 80 g na osobu. Pokud máme velký hlad, počítáme 100 g na osobu. Samozřejmě jde jen o odhad - pro někoho je to porce obrovská, jiný by se vůbec nezasytil. Abychom příště odhadli, kolik je jedna porce, můžeme si připravit měřící kroužky. Ty vyrobíme z papíru nebo stočeného proužku fólie podle své potřeby.
9
Zbylé těstoviny ohřejeme jednoduše v mikrovlnné troubě v nádobě, ve které jsme je skladovali - plastové, skleněné nebo porcelánové. Také je můžeme ohřát na pánvi, kde je prohazujeme tak dlouho, dokud nemají potřebnou teplotu. Nepředpokládáme, že se budou skladovat uvařené špagety a omáčka odděleně.
10
Zbylé špagety je nejlepší vložit do vhodné nádoby z plastu, nerezu, skla nebo porcelánu. Po vychladnutí těstovin nádobu uzavřeme a uschováme v lednici. Tam vydrží do dalšího dne, kdy je můžeme ohřát přímo v nádobě. Mrazení těstovin se příliš nedoporučuje - pokud nemáme jinou možnost, můžeme je zavakuovat a po rozmrazení ohřát jako sous-vide.
Pokud vás zajímá, jak se připravují pravé spaghetti carbonara, podívejte se na náš videorecept:
Špagety s medvědím česnekem à la carbonara: Stačí na ně jen pár surovin, levou zadní je zvládne i začátečník a skvěle chutnají
Které potraviny nedávat do mikrovlnky? Nebezpečí hrozí nejen u ohřívaných hub, ohrozit zdraví může i špenát nebo celer
Desatero rad na téma vakuování potravin: Jak a proč vakuovat
Komentáře