Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Hamburger je vedle pizzy jedním z nejpopulárnějších jídel na světě. Křupavá houska, zelenina, lahodný dresink a především výborně dochucené šťavnaté mleté maso vytvoří opravdový gastronomický zážitek. Snadno si jej připravíme i doma.

Pochoutka pocházející z Hamburku se u nás uchytila a těší se velké oblibě. Ano, jsou to hamburgery, které můžeme ochutnat na nespočet způsobů, avšak do původního receptu patří kvalitní hovězí maso. Pokud hovězí zrovna nepatří k vašemu oblíbenému, můžete použít třeba vepřové nebo pro vegetariány grilovaný sýr, tofu či žampiony. V našem článku se zaměříme na osvědčenou klasiku a to je burger z mletého hovězího masa

Jak připravit maso na burger

Abychom docílili šťavnatého burgeru, je třeba mít správný poměr libového a tučnějšího masa. Libové by mělo tvořit asi 80 % a tučnější pak zbylou část. Ideální částí je hovězí krk, který podle chuti můžeme nakombinovat například s tučnějším vepřovým masem nebo šťavnatým stehenním kuřecím řízkem. 

  1. Maso nameleme pomocí mlýnku nebo kuchyňského robotu, případně koupíme namleté přímo od řezníka.
  2. Kořeníme jednoduše solí, pepřem a petrželkou těsně před tepelnou úpravou masa. Někdo přidává pro pikantnost hrubozrnnou hořčici, trochu worcestrové omáčky, chilli nebo česnek. 
  3. Poté tvarujeme burgery. Můžeme použít kupované lisovací formy, které vyložíme sáčky, mezi nimiž jsme umístili maso a stlačíme. Postačí nám ale i naše ruce a mrazící sáčky: kuličku masa dáme mezi sáčky a vytvarujeme dlaněmi placku asi 1,5 cm vysokou
  4. Placky doporučujeme nechat 2 hodiny odležet v chladničce a 15 minut před tepelnou úpravou je vyjmout. Pečeme krátce a zprudka z obou stran na pánvi s trochou tuku (3 minuty z každé strany) nebo na grilu

Jak vrstvit hamburger

Pro sestavení hamburgeru neexistují přesně daná pravidla. Ale můžeme vám dát tip, aby hamburger vypadal lákavě a dobře se jedl.

A jak hamburger sestavit? Spodní díl housky potřeme omáčkou, položíme list salátu, opečený burger, plátek rajčete, plátek sýru, cibuli, slaninu a buď opět dresink, nebo přiklopíme vrchním dílem housky. 

Náš osvědčený recept na hovězí hamburger se sýrem můžete zhlédnout ve video-návodu níže. 

A jak připravujete domácí hamburgery vy? Podělte se s námi o vaše tipy do komentářů pod článkem. 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky