Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak zpracovat jitrocel. Oblíbené recepty na jeho využití v domácí lékárně i v kuchyni
Top recepty

Jitrocel kopinatý - oblíbená rostlina, jejíž listy hojně využívá lidové léčitelství, patří mezi nejdůležitější bylinky domácí lékárny. Úzké listy sušíme na čaj a připravujeme z nich sirup či med, nebo je smažíme v těstíčku.

Jitrocel kopinatý je vytrvalá bylinka, která je rozšířená na loukách a mezích, podél cest a na okrajích lesů, najdeme ji na venkovských zahradách a trávnících. Podle osvědčené rady našich babiček se používají rozmělněné čisté listy (čerstvě utržené) na drobná krvácející poranění a na otoky po bodnutí hmyzem.

Listy jitrocele

Listy z nekvetoucích rostlin se doporučují jako účinný prostředek při zánětech dýchacích cest a průdušek, při kašli, nachlazení a zažívacích problémech. Lze z nich připravit čaj, který se popíjí vlažný. Zvlášť oblíbené jsou různé sirupy, které velmi dobře chutnají. Můžeme si je koupit nebo snadno připravit podle osvědčených receptů z našeho receptáře.

Jitrocelový sirup

Listy sbíráme při pěkném suchém počasí, nejlépe v období od května do srpna. Na čaj je sušíme v jedné vrstvě, aby nedocházelo k jejich zapaření a tmavnutí. Můžeme je sušit i na přímém slunci.  Po usušení je uchováme na suchém a tmavém místě. Sirup se připravuje buď vařený nebo nevařený. Lidové léčitelství ho doporučuje při nachlazení, rýmě, kašli, zahlenění, chrapotu, bolení v krku. Kromě jitrocele se podle některých receptů do sirupu přidává i zázvor nebo voňavá mateřídouška.

Jitrocelové listy v kuchyni

Z jitrocele se dá uvařit med, což je vlastně hustý sirup. Postupujeme podobně, jako když vaříme pampeliškový med. Kromě prostředků lidového léčitelství, listy využijeme podobně jako zeleninu - např. je můžeme jemně nakrájet do nočků nebo usmažit v těstíčku. Chuť jitrocele je příjemná, ne příliš výrazná.

Jitrocel je hojně rozšířený a snadno ho nasbíráme na procházce v přírodě nebo na trávníku v zahradě. A pokud  nebudeme připravovat sirupy, jednoduše listy nasušíme. Navíc je to jedna z bylinek, kterou velmi brzy poznají i menší děti - naučí se hledat u jitrocele pomoc při spálení kopřivou nebo bodnutí hmyzem.

 

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky