Zapečená bramborová kaše je ideální pro využití zbytků v ledničce a posune obyčejnou přílohu do chuťových nebeských výšin
26. 4. 2023 Vaření
Bramborová kaše je skvělá příloha třeba k řízku nebo ke karbanátku. A ta zapečená poslouží jako rychlé a levné hlavní jídlo. Přichystat ji přitom můžeme v různých variantách chutí.
Jak využít bramborovou kaši
Také patříte mezi milovníky bramborové kaše? Na přípravu výborné bramborové kaše je dobré znát několik triků. Kaše jako příloha k řízku nebo k různým dalším smaženým jídlům není jediným způsobem, jak si ji podávat. Další možností je také smíchat kaši s různými ingrediencemi a zapéct ji.
Mohlo by vás zajímat
Co je potřeba na zapečenou bramborovou kaši
Základem je dobrá bramborová kaše. Tu můžete doplnit o maso, ať už o uzené, anglickou slaninu, nebo třeba opečené kuličky z mletého masa. Hezky k ní ladí osmažená cibulka, opečený česnek. Kaše výborně chutná se sýrem, ať už je to klasický eidam nebo výraznější čedar či parmazán, variantou je i brynza.
Jako koření se hodí pepř, muškátový oříšek a samozřejmě nesmí chybět ani sůl. Můžete ale také použít různé druhy bylinek a sezónních rostlin, a to od pažitky přes medvědí česnek či rukolu až po špenát. Na jaře můžeme zužitkovat také listy pampelišky.
V čem zapéct bramborovou kaši
Bramborovou kaši můžete zapéct v klasické velké zapékací nádobě. Variantou jsou ale také menší mističky, které jsou vhodné do trouby. Každý pak dostane dekorativní porci.
Jak zvládnout vaření, když nemáte čas nebo nejste zrovna zběhlí v kuchařském umění? I snadné recepty mohou být výborné; platí totiž, že v jednoduchosti je krása. Vezměte si třeba červenou čočku; nemá…
Jak připravit zapečenou bramborovou kaši
Tuto vynikající kaši se špenátem a sýrem je možné zapéct i s rozklepnutým vajíčkem. Výborně ale chutná vrchní část opečené kaše, obzvlášť pokud jste udělali „špičky“ jako na úvodním obrázku tohoto článku. Proto je třeba počítat s větším prostorem místem pro kaši okolo vejce.
Na přípravu zapečené bramborové kaše si přichystejte 500 g brambor, 50 g másla, asi 75 ml mléka nebo smetany (dle potřeby), 200 g anglické slaniny, 2 hrsti čerstvého špenátu, 1 velkou cibuli, 2 větší stroužky česneku, 150 g nastrouhaného tvrdého sýru (eidam, čedar, parmazán), 1 vejce (případně více, podle počtu strávníků), sůl a olej.
Jak na to? Brambory oloupejte a uvařte je v horké slané vodě doměkka. Slijte je, nechte je chvíli vypařit a prolisujte nebo důkladně rozmačkejte. Osolte a přidejte máslo a tolik horkého mléka, aby výsledná kaše byla spíše řidší. Promíchejte.
Připravte si misku s ledovou vodou. Cibuli oloupejte a nakrájejte ji najemno. Oloupejte česnek.
Špenát krátce prudce převařte v osolené vodě a po 1 minutě ho slijte a přesuňte do ledové vody. Troubu rozehřejte na 200 °C.
Slaninu pokrájejte na kostičky. Připravte si pánev, kápněte na ni olej a rozehřejte ji. Orestujte cibulku na oleji, přidejte česnek a slaninu. Párkrát promíchejte, nechte slaninu zesklovatět a sundejte ze sporáku. Špenát pokrájejte na menší kousky. Nastrouhejte sýr.
Do horké kaše vmíchejte slaninu s cibulí a česnekem, sýr a špenát. Připravte si zapékací misku, udělejte lžicí příslušný počet důlků, do kterých přijdou nakonec vajíčka, a vložte nádobu do předehřáté trouby. Pečte asi 35-40 minut. Ke konci pečení vyklepněte do každého důlku vejce a nechte v troubě ztuhnout jako v našem videu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
10 nejlepších receptů z medvědího česneku: První jarní bylinka se hodí do pomazánek, placek i polévek
Chvála blanšírování: Proč neopomíjet tuto starou kuchařskou techniku a jak se správně dělá?
Bramborové placky se zelím: Upečené v troubě na plechu nedají tolik práce a ušetříme i olej na smažení