Rýžová mouka (domácí bezlepková!)

Postup přípravy receptu

 1. Rýži namočíme přes noc do studené vody.

 2. Ráno ji scedíme a rozprostřeme ji na utěrku. Buďto ji otřeme do utěrky anebo ji necháme 3-4 hodiny oschnout. Rýže tímto postupem změkne uvnitř zrna a jde lépe rozmixovat.

 3. Oschlou rýži přesypeme do mixeru anebo smoothie makeru. Rýži rozmixujeme na prášek, který poté přesyjeme přes cedník. Čím máme hustší cedník, tím budeme mít hladší mouku.

 4. Zbytek z cedníku vrátíme do mixeru a znovu rozmixujeme a poté přesyjeme.

 5. Pro delší skladování můžeme mouku opražit na suché pánvi, aby úplně proschla, ale pokud byla rýže dostatečně oschlá není tento krok zapotřebí. Vznikla by nám kaše (těsto) a ne rýžová mouka. Mouka jde také skladovat v uzavřeném mikrotenovém sáčku v mrazničce nejlepe odvaženou po 100g. Mouka musí před upořebením zcela rozmrznout.

Poznámka od kuchařky

Mixer musí být plný nejméně do jedné čtvrtiny, nejlépe poloviny, aby se rýže dobře rozemlela. Dražší typy mixéru se silnějším motorem jsou vhodnější, ale měl by to zvládnout jakýkoliv mixer ve kterém můžeme rozmixovat led.

Takto můžete udělat rýžovou mouku z nejlevnějšího typu rýže, taktéž můžete lehce vyrobit dražší typ rýžové mouky jako je hnědá rýžová mouka nebo lepivá rýžová mouka ze které se dělají asijské knedlíčky, za nejméně polovic její ceny. Na tento typ mouky potřebujete typ rýže glutinous tzn. lepivou rýži nebo rýži na sushi.

Z rýžové mouky a vroucí vody se dají dělat bezlepkové nudle, tempura, knedlíčky, mochi, puddingy, chléb nebo indické placky.

https://www.youtube.com/watch?v=k8JOIiI0Ndk

Komentáře k receptu Rýžová mouka (domácí bezlepková!)

 • janatka janatka

  helena:Takto jsem to nezkoušela, ale určitě, když se namočí je to zrnko měkčí a lépe se s tím pracuje - to nevím jestli to vysvětluji dobře.;-)

  Odpovědět

 • helena helena(neregistrovaná)

  Děkuji za radu jak na mouku, ale myslíte, že bych mohla rýži umlet třeba v mlýnku na kávu (bez namáčení)??? :-S Děkuji

  Odpovědět

 • janatka janatka

  spagetka::-)):-))no nevím určitě jen z telky,to mě fakt dostalo,na co ony nemyslý.:-O

  Odpovědět

 • spagetka spagetka

  janatka: no prosímtě a jak děti věděj, jak vypadá kokain (ber to jako vtip):-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

  Odpovědět

 • janatka janatka

  Zítra bude pokus o upečení z této mouky;-),jsem zvědavá jak to dopadne.Děti si ze mně dělají srandu,že to vypadá jako kokain:-D

  Odpovědět

 • Patricie Patricie

  :-KDíky za recept, určitě zkusím.:yes::yes:

  Odpovědět

 • srettka srettka

  Tak to je pro mne zajímavý rcp. Rýžovku požívám a netušila bych, že se dá udělat doma. To vyzkouším, děkuji ;-)

  Odpovědět

Tématické fráze: rýžová mouka rýžová mouka recepty recepty z ryzove mouky rýžová mouka recept jak vyrobit ryzovou mouku chleba z rýžové mouky ryzova mouka vyroba mouka z hnědé rýže rýžová mouka bezlepková chléb z rýžové mouky výroba rýžové mouky jak udělat rýžovou mouku kaše z rýžové mouky mochi recept recept z rýžové mouky ryzova mouka v receptech rýžová mouka - recepty výroba bezlepkové mouky domácí mouka recepty rýžová mouka