

Marmeláda z celého černého rybízu - nevařená
Suroviny 17 malých skleniček
- 2 kg černého rybízu
- 1 kg třtinového cukru
- 1/2 kg medu
- rum
Postup přípravy receptu
Rybíz odstopkujeme a propláchneme na sítě, necháme okapat. Pak v robotu (nebo klidně tyčovým mixerem v hlubší nádobě) mixujeme, přidáváme pomalu cukr, mixujeme, přidáváme med, mixujeme, mixujeme..... a nakonec zamixujeme asi tři lžíce rumu.
Skleničky vypaříme horkou vodou, víčka v kastrůlku převaříme, osušíme a vytřeme ubrouskem, namočeným v rumu.
Po naplnění okraje také otřeme rumovým ubrouskem, do každé skleničky dáme malou lžičku rumu a pevně zavřeme. Skladujeme v chladu.
Černý rybíz má hodně pektinu, s cukrem rosoluje i syrový. Tahle zdravá marmeláda je dobrá na pečivo, na lívance, do jogurtu, do kaší, jen tak do pusy. Nebo můžete rozmíchat ve sklenici studené vody a máte rybízovou limonádu. Marmeláda by měla vydržet v chladu minimálně půl roku.
Poznámka od kuchařky
Citace:
"Černý rybíz je velice prospěšný pro lidský organismus. Mezi jeho vlastnosti zařazujeme i to. že má příznivý vliv na řadu metabolických procesů. Jeho plody jsou výjimečně bohaté na vitamín C, který je stabilní díky přítomnosti antokyanidů. Ale, kromě vitamínu C obsahuje černý rybíz ještě tyto další složky: karotenoidy, vitaminy skupiny B, minerály (fosfor, hořčík, draslík, vápník, železo, měď, zinek), flavonoidy (flavonol, glukosidy) a antokyanidy, pektiny, taniny, éterické oleje.
Černý rybíz je bohatým zdrojem gama-linoleové kyseliny (GLA) a dalších nenasycených mastných kyselin. Ty ovlivňují regulaci tělesné teploty, obnovu a ochranu tkání a tvorbu energie v organizmu. Tato kyselina je potřebná pro tvorbu prostaglandinů – látek podobných hormonům, jejichž funkce je v organizmu spojená např. s rozšiřováním cév, regulací tlaku v tepnách, s metabolizmem cholesterolu, s aktivací T-lymphocytů, s ochranou krevních destiček a s kontrolou správné tvorby buněk. "
Sdílejte recept s přáteli
Alternativy k tomuto receptu
Komentáře k receptu Marmeláda z celého černého rybízu - nevařená
-
hosta: Trpělivost?
No, trpělivosti se lze naučitileč běhu času se mi zatím nedaří ovládnouti
Samotné bobule češu jejich kolektivním strháváním ze střapců, čímž se mi daří čas ošálit a dostat ovoce z keře do kastrolu za poloviční dobuTento postup je praktický u dobře vyzrálého ovoce
nutno ale podotknouti, že zvýšená zralost neprakticky snižuje želírovací schopnost rybízu
-
hosta: Aha díky za radu..
-
mika59: z červeného ti nebude syrové želírovat, ten musíš povařit, tohle dělá jen černý
-
Zajímavé
, rybíz mám jen červený
vyzkouším.
-
casino: já taky napřed propláchla a pak obírala - něco ale už se otrhávalo bez stopek
, je dost přezrálý. Sprchovat keře mne tedy vskutku nenapadlo
- na česání samotných bobulí nemám trpělivost, he?
-
Zajímavé, jak se měněj chutě, já neměla v dětství vůbec černý rybíz ráda, jakoby mi páchnul, či co, no a pak později když jsme ho měli na chalupě, tak od té doby ho prostě miluju
Marmeládu dělám stejně, jen holt to sbírání bylo občas pracné, ale pak ten výsledek ve skleničkách....
-
"Marmeláda z celého černého rybízu - nevařená"
A z jakého jiného, než z celého rybízu, se dělá mixovaná marmoška, he?...ale výstižnější název by se asi těžko hledal, že
***
Napřed peru, pak odstopkuju, šťávy se tak praním nezbavuju
Pokud vlastnoručně i sklízím, tak keře večer osprchuju (je-li to potřeba) a pak už češu přímo pouze bobule bez stopek