Lidové okrasné pečivo - tvarovaná zvířátka a postavičky

MamlajdaD Kuchařka: MamlajdaD

Cukroví , Ostatní, Pečené 12 názorů

Suroviny

Na těsto:
1 hrnek hladké mouky speciál
1/2 hrnku soli
1/2 - 3/4 hrnku vody
Recept si zatím oblíbilo 5 kuchařů

Postup přípravy receptu

 1. Toto těsto je mimořádně tvárné, ale výrobky jsou zcela nepoživatelné, jsou opravdu pouze na ozdobu. Těsto je na výrobu figurek, jaké se dělají z vizovického těsta, ale tohle těsto není zdaleka tak pracné, jako pravé vizovické.

 2. Suroviny spojíme a důkladně prohněteme, až nám vznikne modelovací hmota, která má konzistenci plastelíny. Vodu přidáváme postupně! a hněteme nejméně čtvrt hodiny.

 3. Z těsta tvarujeme vánoční motivy, zvířátka či postavičky. Výrobky pak spíše sušíme, nežli pečeme. Hmotu lze i přibarvovat potravinářskými barvami, ale tím výrobky ztratí charakter lidového pečiva. Tvoříme lidové figurky, nejlépe podle předlohy na vizovické pečivo.

 4. Na zdobení figurek používáme ponejvíce koření (kuličky pepře, nového koření, hřebíček a jiné) a semínka (mák, kmín, len atd.) Těsto se u zdroje tepla (třeba na radiátoru suší několik dní (nejméně 3 dny) a je pořád „bílé“. Pak ho potřeme žloutkem s troškou vody a pečeme v troubě vyhřáté na 150º C asi ¼ hodiny do zlatavé barvy.

Poznámka

Na pravé vizovické pečivo je recept poněkud odlišný, ale dobré vypracování těsta je daleko obtížnější.

Odkazy na hotové výrobky z vizovického pečiva, aby ti výtvarně šikovní či šikovné měli nějakou inspiraci:

https://www.google.com/search?q=vizovick%C3%A9+pe%...

https://www.youtube.com/watch?v=sj_sxg0Wqsg

http://https://www.google.com/search?q=vizovick%C3...

Já na tyto práce šikovná nejsem, tak nemohu ani přidat obrázek. Ale jsou tu velice schopné a šikovné kuchařky, které to snadno zvládnou třeba i s dětmi, které z plastelíny také modelují rády. Tak snad se to některé šikulce bude hodit. Pro radost přeci stačí i jednodušší figurka vlastní výroby...

Přidat k oblíbeným Vytisknout recept


Pochutnali jste si? Sdílejte recept!

Poslat emailem

Recept sdíleli již 2 kuchaři a kuchařky

Ohodnoťte recept: Lidové okrasné pečivo - tvarovaná zvířátka a postavičky

 • MamlajdaD MamlajdaD(autorka receptu)

  SilviaD: Děkuji! :-8:-K:-K:-K

  Odpovědět

 • SilviaD SilviaD

  MamlajdaD: Ďakujem veľmi pekne za pochvalu a za milé slová :-K. Už je to naozaj dávno čo som ich robila. Tiež Ti prajem krásne prežitie previanočného času a sviatkov. Nech Ťa zdravíčko stále poslúcha.

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD(autorka receptu)

  SilviaD: Jen zírám v němém údivu nad tou krásou! To je tak pěkné a roztomilé, že by ses tím mohla i živit na kšeft! Jedna hezčí figurka než druhá! :yes::yes::-K:-K<3<3<3:-D Jsem nadšená a mám velikou radost! ;-):-8:-D:-K Děkuji ti na sto tisíckrát za ty krásné figurky, jseš talent!!:yes: A máš můj velký obdiv! :yes::yes: jsou super!:-K:yes: Moc a moc děkuji a posílám přání krásných vánoc, radosti a pohody a moc tě zdravím!:-K:-K:-K

  Odpovědět

 • SilviaD SilviaD

  Ak môžem poradiť soľ treba čo najviac rozpustiť vo vode a potom pridať múku. Cesto s ktorým práve nerobíme treba udržiavať uzatvorené v sáčiku aby neobsychalo. Jednotlivé malé časti lepíme k sebe vodou.

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD(autorka receptu)

  SilviaD: Dík za zprávu, alespoň se to vysvětlilo. Sice nevěřím, že fotky byly tak "hrozné", jak píšeš, nejspíš jseš moc sebekritická. ;-) A i když třeba nebyly dokonalé, já říkám, že je lepší jakákoliv fotka, nežli žádná. No rozmyslila jsi se a tak to bude bez fotky. Já bych to vyrobila, ale dopadlo by to katastrofálně - tyhle věci neumím a navíc mám pravou ruku částečně "invalidní", jak mi jí při operaci lokte páni doktoři "vylepšili". :-( Tak ti moc děkuji za snahu a kdyby ses rozmyslela, tak nějakou tu fotku zkus ještě jednou přidat! Moc tě zdravím a posílám hezký předvánoční pozdrav! :-K:-K

  Odpovědět

 • SilviaD SilviaD

  MamlajdaD: Ospravedlňujem sa. Pridala som fotky výrobkov zo slaného cesta lebo som mala nafotené postavičky čo som dávnejšie robila ale fotky boli po nahraní kvalitou, tak hrozné, že som ich odstránila.

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD(autorka receptu)

  magdalenka" Dík za snahu mi to vysvětlit, to by mohlo být ono, mně přišlo 4x toto oznámení:
  Dobrý den,
  u Vašeho receptu Lidové okrasné pečivo - tvarovaná zvířátka a postavičky je nová fotografie, přidal(a) ji uživatel(ka) SilviaD.
  Ale asi to patřilo k jinému receptu. No co se dá dělat, radovala jsem se předčasně. Moc tě zdravím a díky za snahu mi to vysvětlit!:-K:-K

  Odpovědět

 • magdalenka magdalenka

  MamlajdaD: nemohlo sa stať, že niekto pridal fotky omylom ( napr. že nepatrili k tomuto receptu), potom to zmazal? Recept si pridala dnes, tak to by ťažko niekto stíhal vytvoriť... Mne sa to stalo, že som omylom pridala fotku k receptu, s ktorým nekorešpondovala, pomýlila som si recepty, tak som zmazala. Ale autor rec. už upozornenie dostal.

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD(autorka receptu)

  Moderátorky: Děvčata, asi mně dneska nebudete mít rády, ale zase mám dotaz. Na mailu mám 4 vzkazy, že SilviaD mi přidala k tomuto receptu 4 fotky, za což bych byla víc než ráda, ale žádný se mi nezobrazil. Už se mi to jednou před delší dobou stalo, že mi někdo přidal k nějakému receptu fotku a kde nic, tu nic! Jak se to může stát?:-O:-(

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD(autorka receptu)

  catleen (moderátorka): Myslím, že to tak bude dobré, mělo to být vodítko pro ty, kteří/které by to chtěli zkusit. Prosím, nech to tak, je to myslím úplně dostačující. ;-):-8 Vím, že teď s tou soutěží máte práce nad hlavu (dostaly jste "podivný vánoční dárek"), tak moc děkuji za pomoc a moc vám držím palce, aby jste to teď v tom uchvátaném předvánočním období bez problémů zvládaly! :yes::yes::-K Děkuji a zdravím!:-K:-K:-K

  Odpovědět

 • cathleen cathleen(moderátorka)

  MamlajdaD: takhle? Čtvrtý odkaz tam nevidím. Ty první dva fungují správně. Co měl být ten 3. a 4.:-?

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD(autorka receptu)

  Moderátorky: poraďte, ty odkazy, vložené tak, jako to dělám jindy, se nějak divně zobrazily, jsou jako "rozstřelené". :-D;-) Nemám to smazat a zkusit znovu vložit? První a druhý odkaz funguje dobře. Ale ten třetí a i čtvrtý byly dlouhé a nedopadlo to dobře, zobrazit nejdou. Možná by ten první a druhý odkaz pro názornost stačily a ten rozstřelený zbytek by se nohl smazat?!

  Odpovědět

Tématické fráze: postavičky z vizovického listového těsta

Zapomněl/a jsem heslo

Právě probíhá vánoční soutěž! Přidávejte fotky k receptům a vyhrajte vybavení do kuchyně. Zúčastnit se

Zavřít