Cestovní perník

Moučníky Perníky Doba přípravy: 30 minut 15 názorů

Moučníky Perníky Doba přípravy: 30 minut 15 názorů

Suroviny 20 ks

3 větší vejce
100 g moučkového cukru
100 g cukru krupice
1 lžíce vanilkového cukru (domácí)
200 g polohrubé mouky
200 g hladké mouky
1 prášek do perníku
2 lžíce tekutého medu
2 lžíce rumu
mléko dle potřeby
hrst sekaných ořechů
hrst sušeného ovoce

Postup přípravy receptu

 1. Celá vejce utřeme se všemi cukry do husté pěny. Cukr přidáme nadvakrát. Pak do této našlehané hmoty zamícháme med, rum, mouky s práškem do perníku, podle potřeby mléko a nakonec zamícháme ořechy a sušené ovoce.

 2. Těsto nalijeme do máslem vymazané formy na biskupský chlebíček nebo srnčí hřbet. Dáme péci do STUDENÉ trouby a nastavíme ji na 160 °C. Zda je perník upečený, poznáme podle suché špejle, kterou do něj zapíchneme.

Poznámka od kuchařky

Recept na tento perník mám již 40 let a říkáme mu cestovní, protože je trvanlivý a pekla jsem ho dětem na výlety nebo na dovolené. Není v něm žádný tuk, lze ho upéci třeba týden dopředu, klidně i déle, zabalený v alobalu se pěkně uleží. Můžete ho mít doma místo sušenek, pokud vás někdy bude honit mlsná.

Kdo by nechtěl perník, tak přidá kypřící prášek do pečiva.

Začínajícím kuchařkám dám malou radu, že všechna těsta, kde jsou kypřící prášky, např. bábovky, vkládám zásadně do studené trouby. Má to tu výhodu, že těsto nabývá pozvolna a neudělají se tak na povrchu boule, ani praskliny. Přikládám foto jako důkaz, že je to opravdu tak :-) Zde na povrchu trochu vystupují ořechy s ovocem, dala jsem větší kousky, aby v těstě byly cítit. Formu moukou nevysypávám. Nevím, z jakého je materiálu, ale perník vyklopím bez problémů.

Ovocem ani ořechy nešetřete, jsou tam velmi chuťově dobré a třeba tímto perníkem nahradíte i různé kupované tyčinky, zde víte, co jíte. Třeba ho uvítají vaše děti i jako svačinku do školy.

Cukru lze dát i méně, záleží na tom, jak moc máte rádi sladké.

Dávka je do jedné formy o rozměrech 30 x 10 cm.

Komentáře k receptu Cestovní perník

 • yanull yanull (autorka receptu)

  Kvety: Jen s oříšky to půjde upéci určitě, než by to někdo preparoval, tak ovoce tam raději nedávat vůbec. Perník také hlavně voní medem a kořením, třeba i to vnuci ocení ;-):-K
  Oříšky jsem dala lískové, dávám i vlašské, ale ty nebyly vyloupané, mohou být prakticky jakékoli, je jich docela dost druhů.

  Odpovědět

 • Kvety Kvety

  Eja57: Děkuju, asi dám opravdu jenom oříšky, bojím se, že by mně ani jiné sušené ovoce neprošlo :-)

  Odpovědět

 • Eja57 Eja57 (moderátorka)

  Kvety: určitě to bude dobré i jen s lískovými oříšky...ale! možná zkus místo rozinek něco jiného, moje dcera odjakživa velmi pečlivě preparovala rozinky z čehokoli, a zůstalo jí to do dospělosti, zkusila bych sušené brusinky nebo mrazem sušené višně, to by jim mohlo nevadit a chutnat....

  Odpovědět

 • Kvety Kvety

  Prosím o radu, budu perník péct vnukům, ale jak je znám, začnou z toho "vydloubávat" ovoce, nesnědí třeba nic, kde zahlédnou rozinku. Bude to jedlé i bez nějakého ovoce, jen s oříškami? Podle fotky to vypadá, že dáváte lískové?

  Odpovědět

 • yanull yanull (autorka receptu)

  mtvrdikova: Miru, je to do jedné formy, zde jsou její rozměry: 30 x 10 cm.

  Odpovědět

 • mtvrdikova mtvrdikova

  yanull: Jani prosím Tě, celá dávka je do jedné formy nebo do dvou? Děkuju

  Odpovědět

 • yanull yanull (autorka receptu)

  Eja57: Evi, opravdu dala, např. borůvky i jablka, ale švestky jsem nezkoušela, ty dávám na kynutá těsta. Ke skvělé kuchařce mám daleko, ale nebráním se novým poznatkům, dokud to nevyzkouším, nevím. Těsto přece nezačne pracovat až po zahřátí trouby, já tomu říkám "pomalé moučníkové pečení". Např. nyní, když dělám štrúdly, nezadělávám patky, nechávám těsto s otevřenými konci, aby mohla odcházet pára, dřív jsem patky hned po upečení odkrajovala, nyní je změna. Nebo těsto vyválím více do šířky, pak celou nohavici podeberu a než ji dám na plech, vytáhnu ji do potřebné délky. K perníku to sice nepatří, ale to jsou moje "zlepšováky" ;-)

  Odpovědět

 • Eja57 Eja57 (moderátorka)

  yanull: bábovku to ano...ale zcela konkrétní dotaz - dala jsi někdy nekynuté těsto s práškem do pečiva, lité na plech, s ovocem a drobenkou, do studené trouby??? já Tě respektuji jako skvělou kuchařku, ale to prostě podle mne nemůže fungovat - než se zahřeje trouba, tak se rozblemcá ovoce i drobenka...opravdu jsi TENTO typ těsta dala někdy do studené trouby:-?
  Aby si někdo zbytečně "nenaběhl"....

  Odpovědět

 • MarcelaPa MarcelaPa

  Teda, o studené troubě jsem také ještě neslyšela. To určitě vyzkouším. A to nejsem začínající kuchařka. :-8

  Odpovědět

 • yanull yanull (autorka receptu)

  Eja57: Tak to vyzkoušej, když tak funguje i bábovka, tak proč ne toto těsto? Bábovka je mnohem vyšší a daří se, také jsem k tomu neměla důvěru, ale celý život se učíme. ;-)Jen linecká těsta, např. koláč mřížkový, dávám do vyhřáté trouby.

  Odpovědět

 • Eja57 Eja57 (moderátorka)

  yanull: :-O jako fakt lité těsto taková ta klasika mouka, vejce, jogurt, tuk, prdopeč....navrch ovoce a drobenka dáváš do STUDENÉ trouby? fakt? tak asi jak jsem stará tak jsem blbá...to jsem v životě neslyšela...a nedělala....

  Odpovědět

 • yanull yanull (autorka receptu)

  Eja57: Já mám perníkové koření ráda, jen někdy dávám jen samotné koření a místo prášku do pečiva dám jedlou sodu. Zde se držím receptu. Část mouky lze nahradit špaldovou. Recept je variabilní a každý si ho svým chutím přizpůsobí. Do studené trouby vkládám i těsta, která zde zmiňuješ ;-)

  Odpovědět

 • Eja57 Eja57 (moderátorka)

  Zajímavý recept :yes: líbí se mi možnost využití místo tyčinek pochybného složení, každý si může chuť doladit dle svého - dovedu si představit místo prášku do perníku prášek do pečiva, trochu hladké mouky nahradit kvalitním kakaem a jako ovoce dát višně sušené mrazem....
  Jen bych to doporučení těsta s kypřícím práškem dávat do studené trouby neformulovala tak kategoricky, u "těžkých" těst ano, ale u litých těst na plech s ovocem a drobenkou to jistě neplatí....
  :-K

  Odpovědět

 • yanull yanull (autorka receptu)

  magdalenka: Těsto konzistencí připomíná bábovku, Když zamíchám mouku, tak chvilku čekám, kolik pojme tekutiny a podle potřeby to doladím. Zde je to pečeno ve vyšší vrstvě, kdyby ještě nebyl perník uprostřed hotový, lze ho přikrýt pečícím papírem nebo alobalem, já jsem nemusela, ale každému trouba peče jinak. Není to nic složitého, povede se všem ;-):-K

  Odpovědět

 • magdalenka magdalenka (moderátorka)

  Vďaka za ďalší recept z rodinného receptára. Len by ma zaujímalo, akú hustou má cesto pred pečením, niečo ako bublanina? Orientačne napíšeš? Ďakujem!

  Odpovědět