Housky - zajíčci

Slané pečivo Doba přípravy: 60 minut v dom.pekárně+60 minut zpracování, kynutí a pečení 3 názory

Slané pečivo Doba přípravy: 60 minut v dom.pekárně+60 minut zpracování, kynutí a pečení 3 názory

Suroviny 10 ks

350 g hladké mouky
150 g pšeničné celozrnné mouky hladké (Pernerka)
50 g žitné celozrnné mouky hladké (Pernerka)
13 g soli
150 g hustého jogurtu
20 g oleje
220 g vody - dle potřeby
5 g krupicového cukru
22 g čerstvého droždí

Postup přípravy receptu

  1. Běžným způsobem zaděláme kynuté těsto. Nejlépe to půjde v domácí pekárně. Jako první dáme vlažnou vodu, jogurt a olej. Pak prosáté mouky smíchané se solí, cukr a nahoru rozdrobíme droždí. Zvolíme program Těsto. Pokud se zdá těsto při hnětení lepivé, přidáme malinko mouky.

  2. Vykynuté těsto dáme na lehce pomoučený vál, rozdělíme na 10 dílů a každý kousek zpracujeme do bochánku. Necháme cca 5 minut lehce podkynout a vyválíme do oválné placičky. Dáme na plech s teflonovou fólií nebo papírem na pečení. Z jedné strany nastřihneme, uši povytáhneme a přetočíme do stran. V místě přeložení - ohybu těsto před přetočením velmi lehce přetřeme štětcem vlažnou vodou. (Viz fotopostup). Plech překryjeme utěrkou a těsto necháme vykynout.

  3. Po vykynutí naznačíme zajíčkům oči a čumáček. Použijeme třeba vařechu, která má tenčí obrácený konec, ten překryjeme fólií, potřeme olejem a v těstě uděláme otvory. V nouzi lze použít i tužka, opět obrácený konec překryjeme fólií. Zajíčky přestříkneme rozprašovačem vlažnou vodou, vložíme do předehřáté trouby a pečeme při teplotě cca 195°C zhruba 20 minut. Tento čas je pouze orientační.

  4. Po upečení odložíme na mřížku a necháme zchladnout.

Poznámka od kuchařky

Tento velice jednoduchý postup tvarování jsem viděla opět na polských stránkách s recepty, těsto jsem si udělala svoje. Lze ale použít jakékoliv kynuté těsto, slané i sladké. A velikost ušáků zvolíme taky podle svých potřeb.

Jak na výrobu kynutého těsta bez domácí pekárny: https://www.toprecepty.cz/recept/24963-jak-na-vyro...

Zajíce jsem pekla na dvakrát, tak na druhý plech, který se pekl později jsem vytvarovala těsto taky později.

Komentáře k receptu Housky - zajíčci