Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jaké jsou tradiční velikonoční dobroty? Je libo jehněčí pečínku, šoldru nebo vaječný sýr ve tvaru hrudky?
Zdroj: Toprecepty.cz

Jako jsou Vánoce spjaté s tradičními pokrmy a bohatě prostřeným stolem, tak ani Velikonoce nejsou v tomto ohledu jiné.

Připravujeme sladké i slané pochoutky, kterými hostíme koledníky, návštěvy i rodinu. Důležitou roli při výběru zde hrají krajové a rodinné zvyklosti a tradice.

Sváteční maso

O Velikonocích vaříme a jíme hlavně tzv. mladé maso - králičí, jehněčí, telecí, kůzlečí. V našem receptáři najdete mnoho vynikajících receptů na toto téma

Sladké pečení

Sladké pečivo má své nezastupitelné místo. Pečeme beránky, mazance, perníčky nebo jiné cukroví, jidáše, věnce, zákusky a dorty.

Pečivo k masu

Můžeme upéct velikonočně nebo jarně tvarované pečivo, které láká k zakousnutí. Doplníme jím mísy se slaným pohoštěním.

Tradiční maso v těstě

V některých krajích (hlavně Slezsko) si neumí Velikonoce představit bez uzeného masa (klobás nebo šunky) zapečeného v chlebovém  těstě. Ať už se jmenují šoldra, píckovina, plecovník nebo jinak, vždy je to dobrota.

Vaječná tlačenka

Vaječná hmota se zeleninou a želatinou nalitá do formy a po ztuhnutí nakrájená na plátky je hezky barevná, lehce nakyslá a na míse s ostatními slanými dobrotami vypadá lákavě.

Vaječný sýr

Rozšlehaná vejce svařená v mléce a pak odkapaná vypadají jako sýr a můžete tuto hroudu také jako sýr krájet a podávat. Dochutit ji můžete kořením nebo bylinkami.

Aspiková vejce

Krásně barevná hmota s želatinou nalitá do vymytých vaječných skořápek je krásná a lákavá specialita, která vaše hosty ohromí.

Slané koláče

Slaný koláč s náplní špenátu a vajec se bude na svátečně prostřeném stole vyjímat. Většinou není příliš složitý a trochu pokročilejší kuchař ho zvládne.

Jedlé velikonoční dekorace

Korunou svátečního stolu se mohou stát různé ozdoby z těsta, vajec nebo zeleniny. Nakonec mohou hodovníci dekoraci sníst.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky