Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pro Velikonoce jsou typické určité pokrmy a to nejen slané, ale i ty sladké - mazanec, beránek, jidáše, perníčky nebo boží milosti. Velmi často se pečou drobné tvary, podobné vánočnímu cukroví, ale s jarními motivy.

Velikonoce jsou svátky jara a k nim nepochybně patří něco sladkého nejen k svátečnímu pohoštění pro hosty a pro koledníky - ale i jen tak ke kávě. Sladké pečivo bývá jarně ozdobené a je zdrojem potěšení pro oko i pro žaludek.

1

Co sladkého se peče na Velikonoce

O Velikonocích končí období půstu a v mnoha domácnostech se začíná péct na oslavu přicházejícího jara. Připravují se barevné perníčky a křehké sušenky, kynuté mazance, věnce, vrkoče, piškotoví beránci s krémovou srstí, jidáše s medem a boží milosti. Někdo dá přednost velikonočním cupcakům, jiný zase velkému dortu.

2

Co sladkého se peče jako první

Příprava na Velikonoce je zahájena pečením perníčků. Pečeme je podle osvědčeného receptu už několik dní před samotnými svátky. Perníčky zdobíme bílkovou polevou, obarvenou jedlými potravinářskými barvami. Ty, které budou darovány koledníkům, by měly být zabaleny do celofánu nebo krabičky.

3

Co sladkého se připravuje jako poslední

Na Velikonoční pondělí voní v v našich domovech boží milosti, které jsou posledním moučníkem ještě probíhajících svátků. Připravují se z těsta, které se krájí na proužky nebo libovolné tvary a smaží na másle nebo na oleji do zlatova. Nakonec se obalují v moučkovém cukru, smíchaném s vanilkou.

4

Jak zdobit velikonoční perníčky a cukroví

Drobné tvary z perníkového nebo lineckého těsta ve tvaru vajíček, beránků, kuřátek nebo květin zdobíme bílkovou polevou a marcipánovými dekoracemi, obarvenými jedlými barvami. Bývá to nejbarevnější a nejoblíbenější součást velikonočního menu a nadílka pro malé koledníky.

5

Co se peče z kynutého těsta

Tradičním pečivem na Velikonoce je mazanec. I když se připravuje převážně z kynutého těsta, výjimkou nejsou ani bramborové, tvarohové nebo šlehačkové mazance. Ze stejného těsta se připravují věnce a vrkoče, které se zdobí barevnými vajíčky a stužkami, nebo medové jidášky a velikonoční ptáčci.

6

Co se dá připravit místo beránka

Kdo nemá formu na beránka, jistě se spokojí s výbornou bábovkou, která se dá polít polevou nebo ozdobit krémem. Místo beránka můžeme upéct zajíčka, který je menší a pro dva lidi ideální. Oblíbené jsou i cupcaky s barevným velikonočním zdobením nebo velký mrkvový dort pro velkou rodinu.

7

Co sladkého připravit na koledu

Malí i velcí koledníci čekají na koledu, která jim postupně naplní košík. Kromě v obchodě koupených bonbónů a čokoládových zajíčků je vhodné a leckdy lepší připravit vlastnoručně vyrobené barevné perníčky, sušenky, minidortíčky nebo čokoládové pralinky. Marcipánové dobrůtky potěší i velké kluky.

8

Co sladkého upéct na Bílou sobotu

Tento den končí půst a lidé se těší na spousty jídla. Hospodyně od nepaměti pekly kynuté jidášky a mazance, které nosily do kostela na svaté pomazání. Odpoledne se krájel nadýchaný beránek, poprášený cukrem, politý bílou nebo čokoládovou polevou a ozdobený kudrlinkami bílého krému.

9

Co sladkého upéct na Velikonoční pondělí

Velikonoce končí a pokud nečekáme návštěvu, usmažíme tradiční boží milosti a dojíme vše, co jsme v minulých dnech napekli - mazanec ke snídani, beránka k sváteční svačině. Jidášky dáme dětem do školy na svačinu. Pokud se stane, že se ohlásí nečekaní hosté, připravíme rychlý pohár.

10

Jak připravit zdravější Velikonoce

Bílou mouku ve sladkém pečivu můžeme nahradit moukou špaldovou nebo mletými ořechy. Část cukru vyměníme za přírodní sirup, med nebo náhražku cukru. Zkusíme omezit množství másla. Tvarohový beránek je vhodnější než jeho bratr z třeného těsta, schovaný do krémové srsti a zasypaný cukrem.

V našem videoreceptu se můžete podívat na přípravu roztomilých zajíčků z kynutého těsta:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Nejnovější recepty Více