Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Základní symboly Velikonoc v kuchyni: Pečeme zajíčky, beránky, kuřátka a zdobíme kraslice
Zdroj: Pixabay-anncapictures

Velikonoce jako velké a důležité svátky mají několik symbolů. Některé se vztahují k jaru a probouzející se přírodě, jiné svou symboliku odvíjejí od křesťanství. Některé jsou velmi staré a sahají až do starověku.

Proč je symbolem zajíček

Zajíček byl už v pohanství symbolem štěstí a je spojován s Matkou Zemí, protože si nory a hnízda staví pod zemí. Zajíček jako symbol Velikonoc k nám přišel z Německa. Vztahuje se k hezké historce o matce, která dětem připravila obarvená vajíčka na zahradu a při jejich hledání z křoví vyběhl zajíc. Děti volaly, že ta vejce snesl zajíček. Povídka si časem získala velikou oblibu a od těch dob cukráři připravují zajíčky z různých těst a hledání vajíček na zahradě se v některých zemích ujalo jako lidový zvyk. Píše o tom Petr Herynek v knize České Velikonoce.

Beránek jako symbol pokory

Brzy na jaře se rodí mláďata ovcí a pečené jehněčí (kůzlečí) bylo běžným jarním a velikonočním pokrmem. S ústupem chovu ovcí se pečou beránci ze sladkého těsta, jako náhrada pečeného jehněte a symbol Kristovy oběti za hříchy lidstva. Beránek je jeden z nejstarších křesťanských symbolů, znázorňuje ukřižovaného Ježíše, který vstal z mrtvých. Kristus je v křesťanství představován také jako pastýř, který dobře pečuje o své stádo.

Slepičky, kuřátka a ptáčci jsou symbolem jara

S příchodem jara se klubou kuřata, housata, kachňata a jiná mláďata. Přinášejí švitoření, čilost, hravost a radost ze života. Jejich většinou žluté zbarvení připomíná jarní květy a přivolává dobrou náladu. Výtvarníci je ztvárňují na svých pohlednicích, obrázcích, hračkách. Jsou zároveň oblíbenou předlohou pro různé pečivo a výrobky.

Vajíčka a kraslice jako symbol života

Vejce bylo symbolem zrození a nového života už v pradávných dobách. K obdarování koledníků sloužila vždy plná vejce. Až začátkem 20. století se začaly zdobit vyfouknuté skořápky (výdumky) a používat k dekoračním účelům. Vejce se barvila hlavně červeně, protože červená je barva krve, zdraví a života. Obdarování barevnými vejci je starý všeslovanský zvyk. Postupem doby se vyvinulo velké množství technik zdobení a v něm je naše země unikátem. Nikde nenajdeme tolik šikovných maléreček, tolik různých technik a odstínů. Měli bychom si tuto tradici udržet, máme nač být hrdi.

Podle následujícího videa můžeme vyzkoušet barvení vajec v přírodních barvách.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více