Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak konzervovat domácí sirupy? Přinášíme několik tipů, jak prodloužit jejich trvanlivost

Domácí sirupy nejčastěji připravujeme z ovoce nebo bylinek. Jsou husté, sladké a můžeme je proto využít jako sladidlo do oblíbených nápojů, limonád, nebo dezertů. Při správném uchování nám budou k užitku po celou zimu.

Kdo jednou vyzkouší výrobu domácího sirupu, zjistí, že se mu nic nevyrovná. A to nejen chutí, ale i složením. Nejčastěji sirupy připravujeme na jaře, když kvetou byliny a poté během léta z čerstvého ovoce. Zastudena vyrobený sirup nám vydrží přibližně dva týdny, vařený o něco déle. V následujícím článku vám poradíme, jak trvanlivost sirupu prodloužit a správně sirup konzervovat. 

Jak konzervovat domácí sirup

Příprava sirupu nám zabere čas, proto by byla škoda, kdyby se brzy zkazil. Základem správné konzervace jsou čisté lahve, které jsou vyvařené a to i s víčky. Poté je necháme zchladnout a sirup plníme až do vychladlých lahví. Cukr v sirupu musí být zcela rozpuštěný a při plnění se sirup nesmí dotýkat hrdla lahve. Pokud nám sirup přeteče, hrdlo lahve dobře otřeme z vnitřní i vnější strany. Dalšími tipy, úspěšně prodloužíme životnost domácího sirupu. 

  • Přidáním 1-2 lžiček alkoholu (vodky nebo slivovice) do lahve se sirupem, vytvoříme ochrannou vrstvu proti plísním. Po otevření stačí injekční stříkačkou alkohol vysát. 
  • Výborným konzervantem je citronová šťáva nebo kyselina citronová, kterou přidáváme zároveň s cukrem. Postará se i o příjemné okyselení sirupu. 
  • Do další sezóny nám bez potíží vydrží zavařené sirupy. Můžeme je zavařit v uzavřených sklenicích při teplotě 90 °C po dobu asi 10 minut nebo v otevřených lahvích ve vysokém hrnci naplněném vodou 2 cm pod hrdlo lahví. Zahříváme na 75 °C po dobu 10 minut. 

Bylinný sirup z oblíbených bylinek

Připravte si podle našeho video-návodu sirup z nejoblíbenějších bylinekmeduňkových lístků, levandule a máty, který se výborně hodí na přípravu letních limonád i oslazení zimních čajů.  Má skvělou vůni, chuť a spoustu zdravotních benefitů. 

A jak konzervujete domácí sirupy vy? Podělte se s námi se svými zkušenostmi do komentářů pod článkem. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky