Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak uložit bylinky v oleji. Oblíbené recepty nám poradí jednoduchý způsob využití čerstvě sklizených bylinek
Zdroj: Top recepty

Během sezony nám na zahradách rostou voňavé bylinky, jejichž chuť a vůni bychom si rádi nějakým způsobem uchovali. Nakládání do oleje je jednou z možností. Osvědčené recepty nám poradí, jak na to.

Nejprve si nasbíráme aromatické bylinky, můžeme použít jeden druh nebo směs. Vybíráme ty, které nám příjemně voní a víme, že je budeme rádi používat. Mezi nejoblíbenější patří bazalka, oregano, saturejka, šalvěj a rozmarýn. Olej použijeme buď olivový nebo jiný, stačí obyčejný (slunečnicový nebo řepkový).

Jak bylinky uložit do oleje

Bylinky opláchneme, osušíme (např. na látkové utěrce) a můžeme je buď nakrájet nebo ponechat vcelku. Poté je vrstvíme do malých skleniček s trochou oleje na dně. Každou vrstvičku mírně posolíme a prokapeme olejem. Lze přidat pro výraznější chuť a vůni česnek nebo papričku chilli. Po naplnění bylinky do druhého dne zatížíme. Následující den je protřepeme, abychom se zbavili vzduchových bublin, navrch vložíme pevnější stonky bylin (nebo rozlomené špejle), které zajistí, aby bylinky nestoupaly vzhůru. Nakonec skleničky dolijeme olejem a uzavřeme.

Skleničky s naloženými bylinkami uchováváme v lednici a průběžně používáme na dochucování pokrmů. Jsou vhodné i do salátů a ke grilování. Využijeme samozřejmě nejen bylinky, ale i ochucený olej.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky