Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak uvařit chutný špenát z kopřiv. Příprava tradičního pokrmu z mladých listů planě rostoucí byliny
Zdroj: Pixabay

Na jaře je příroda plná planě rostoucích bylin, které bychom rádi zužitkovali v kuchyni. Jednou z nejoblíbenějších je obyčejná kopřiva, které si ceníme na přípravu čajů a sirupů. Můžeme z ní uvařit kopřivový špenát. Osvědčené recepty nám poradí s postupem.

Kopřivy kolem nás

Kopřivy jsou rozšířené všude kolem nás. Najdeme je na okrajích lesů, na loukách, v křovinách a  na zanedbaných pozemcích. Rostou kolem cest a v příkopech. Na jaře sbíráme mladé rostliny a sušíme je na čaj. Připravujeme z nich sirupy a také tradiční kopřivový špenát.

Jak připravit chutný špenát

Nejprve nasbíráme dostatečné množství kopřiv. Když si nasadíme rukavice, půjde to rychle. Nejchutnější jsou mladé listy, tuhé stopky netrháme. Doma je dobře opláchneme a poté v hrnci spaříme vodou. Kopřivy výrazně zmenší objem a zbaví se výrazné chuti. Můžeme je dokonce krátce povařit, pak bude chuť ještě lepší. Vodu z kopřiv již do špenátu nepoužíváme. Raději ji zužitkujeme jiným způsobem - třeba na opláchnutí vlasů nebo jako hnojivo k rostlinám, samozřejmě až po vychladnutí. 

Jak špenát zahustit a dochutit

Spařené nebo povařené kopřivy scedíme a necháme okapat. Po částečném vychladnutí je pomeleme nebo jemně nasekáme. Ke kopřivám se hodí i medvědí česnek. Pomleté listy dáme do hrnce, ve kterém jsme již na tuku zpěnili pokrájenou cibuli, případně nachystali jíšku. Místo jíšky špenát stačí zahustit syrovým strouhaným bramborem nebo záklechtkou. Během vaření ho doplníme mlékem (nebo smetanou) a vajíčkem. Nakonec vmicháme rozmačkaný česnek a dochutíme (sůl, pepř).
Kopřivový špenát podáváme s bramborami nebo s knedlíkem. Hodí se k němu maso a vařené vajíčko. Využijeme ho jako náplň do závinu z listového těsta nebo na pizzu. Možností je více a mladé listy kopřivy určitě stojí za povšimnutí.

 

Komentáře (1)

Palačinky se špenátem jsou také dobré.

Další tipy a triky