Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Mikulášskou nadílku můžete dětem zpestřit vlastnoručně upečenými postavičkami. Tímto jim zaručeně uděláte radost
Zdroj: Toprecepty.cz

Svátek svatého Mikuláše zkracuje dětem nedočkavé čekání a těšení na Vánoce. Je to svátek, kdy dostanou menší nadílku od anděla, Mikuláše a trošku je postraší jeden nebo víc čertů. I překonání strachu z namaskovaných postav patří k dětským důležitým zážitkům.

Hravé povahy si přijdou na své

Doma můžeme děti podarovat kromě ovoce, čokolády a drobných dárků i vlastnoručně pečenými postavičkami Mikuláše, případně čertů, někdy i anděla. Záleží na tom, zda dáte přednost kynutému, perníkovému nebo lineckému těstu nebo zvolíte úplně jiné výtvarné zpracování. Tento svátek přeje hravým povahám.

Kynuté těsto

Kynuté těsto dozdobíme nástřihy, sypáním, mandlemi, rozinkami apod. Na Moravě má toto pečivo takovou oblibu, že má i specifický název Pajtáši, Pajtáše. Jsou to typicky tvarované postavičky z vánočkového kynutého těsta, které se vyválí do pramenů a splete.

Také hlavičky Mikuláše z kynutého těsta jsou krásné i chutné a udělají jistě velkou radost. Hlava má tvar trojúhelníku, je zdobená semínky i polevou a naše šikovná uživatelka k ní napsala postup, díky kterému se vám jistě podaří.

Perníkové těsto

Zde se jednoznačně hodí těsto, které je hned po upečení měkké. Stačí ho jen hezky namalovat. Nápady a inspirace najdete nejen na našich stránkách, ale i celkově na internetu. Sami jistě máte i vlastní nápady. Šablonu si můžete vystřihnout z papíru a vyříznout z plátu těsta ostrým nožem.

Linecké těsto

Také z lineckého těsta lze upéct malé mikulášské hlavičky a ozdobit. Tou dobou už začínáme péct linecké cukroví, tak je to při jedné práci a dětem udělají radost.

Andělské sušenky

Pro majitele půvabného razítka na těsto nabízíme krásné sušenky s andělským vzorem. Jsme si jisti, že jindy budou chutné i s jiným vzorem.

Nepečení čertíci

Na našem webu máme i roztomilé nepečené čertíky z perníkových drobečků od šikovné uživatelky. Můžete vyzkoušet, zda se vám podaří také tak pěkní.

Čertí dort

Pro skutečné umělce ve výrobě potahovaných dortů tady máme inspiraci na celé peklo včetně postaviček. Dá víc práce, ale efekt bude nepopiratelný.

Rajčatoví Mikulášci

Pro ty, kdo nemusí sladké, nabízíme roztomilé Mikuláše z poloviny rajčete dozdobené majonézou nebo jiným slaným krémem (třeba ze žervé). A můžete si začít hrát.
 

Čertovská večeře

I večeři můžete přizpůsobit tomuto svátku. Stačí trochu zalistovat. Těmito pokrmy ale uděláte radost spíš mužům, protože většina jídel je po čertech ostrá.
Tak ať je pro vaše děti a vnoučata tento svátek hezkou vzpomínkou.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více