5 večeří do 50 Kč: Rychlá jídla, která zasytí, jsou hotová raz dva a využijete na ně i to, co vám zbylo v lednici
19. 4. 2026 Vaření
Každý týden řešíte, co vařit po návratu z práce? Tak vám to trochu usnadníme. Přinášíme vám jídelníček na rychlé a levné večeře od pondělí do pátku, díky němuž nebudete muset každý den přemýšlet, co připravit. Stačí jednou nakoupit a máte na celý pracovní týden vystaráno.
Nápady na jídla pro všední den
Co bude k večeři? Tato otázka nepatří k příliš oblíbeným, hlavně tehdy, když se vracíte každý den pozdě z práce. Pokud se vám nechce odbýt rodinu jen chlebem s máslem, je dobré trochu plánovat. Když si totiž na začátku týdne promyslíte, co budete každý den vařit, určitě vám to usnadní práci.
Můžete si všechny suroviny klidně nakoupit na týden dopředu a po příchodu domů se můžete rovnou pustit do vaření. Máme pro vás pět receptů na celý týden, které potěší malé i velké, jsou rychlé, snadné a ještě nezruinují vaši peněženku.
Mohlo by vás zajímat
Pondělí: Rizoto s vepřovou konzervou
Zbyla vám od nedělního oběda rýže? Využijte ji na jednoduché „české“ rizoto, které nevyžaduje žádné zdlouhavé míchání jako to italské. Připravit ho můžete z jakékoliv rýže (nepotřebujete nutně jen speciální italské odrůdy, jako je arborio nebo carnaroli) a snadno do něj zužitkujete i zbytky z lednice. Skvěle chutná s kuřecím nebo vepřovým masem, vystačíte si ale i se zeleninovou verzí. Nakonec je už jen stačí posypat sýrem – třeba eidamem nebo parmazánem.
Náš tip: Pokud chcete mít rizoto hotové co nejrychleji, použijte kvalitní masovou konzervu nebo domácí zavařené maso jako v tomto receptu.
Cena: rýže (6 Kč), vepřová konzerva / domácí maso (50 Kč), sýr (35 Kč), cibule (5 Kč), mrkev (5 Kč), sterilované okurky (10 Kč), hrášek (15 Kč), tuk a koření (5 Kč). Celkem: 131 Kč / 3 porce (44 Kč na osobu).
Úterý: Čočkový salát s vejci
Jaro vyžaduje trochu odlehčený jídelníček, tak co si jej zpestřit i nějakým tím salátem? Salát je na večeři ideálním pokrmem, neboť není těžký na trávení, což před ulehnutím do postele přijde vhod. Navíc jím doplníte denní dávku vlákniny.
Pokud máte obavy, že budete mít po salátu hlad, připravte jej z luštěnin. Tento čočkový dodá tělu potřebné bílkoviny a díky jednoduché přípravě ho zvládnete i ve všední den po práci. Skvěle chutná samotný, ale můžete ho doplnit třeba kouskem pečiva.
Náš tip: Čočkový salát můžete vylepšit vejci, dalším zdrojem bílkovin. Ti, kteří si potrpí na maso v něm, ocení slaninu, která výrazně zlepší chuť.
Cena: čočka (20 Kč), červená cibule (5 Kč), anglická slanina (25 Kč), pórek (10 Kč), nakládaná kapie (10 Kč), vejce (16 Kč), olej, ocet, hořčice, koření (10 Kč). Celkem: 96 Kč / 2 porce (48 Kč na osobu).
Středa: Rychlé jablečné knedlíčky
Sladká večeře jednou za čas potěší hlavně děti – a často i dospělé. Tyto jablečné knedlíčky jsou navíc neuvěřitelně jednoduché, protože si vystačíte jen se dvěma základními surovinami. Stačí nastrouhaná jablka smíchat s moukou, nechat chvíli odležet a pak už jen tvarovat a vařit. Hotové jsou za pár minut a díky jablkům jsou přirozeně sladké, takže si je můžete vychutnat i bez velkého doslazování.
Náš tip: Jablečné knedlíčky připravíte za pár minut podle receptu z našeho staršího článku. Skvělé jsou posypané skořicí a moučkovým cukrem, můžete je ale podávat třeba i se zakysanou smetanou smíchanou s medem.
Cena: jablka (15 Kč), hrubá mouka (5 Kč), cukr a skořice (5 Kč), máslo (10 Kč). Celkem: cca 35 Kč / 2 porce (18 Kč na osobu).
Čtvrtek: Bramborová polévka s medvědím česnekem
Jaro si opět na chvíli vzalo přestávku a večery ještě bývají chladné, určitě tak není od věci si uvařit něco na zahřátí. Bramborová polévka je v takových dnech ideální volbou.
Nyní na jaře si ji můžete navíc obohatit medvědím česnekem, jenž jí dodá výraznou chuť i svěží aroma. Sezona této první jarní bylinky se už pomalu chýlí ke konci, máte tedy poslední šanci si ho v kuchyni ještě naplno užít. Polévku připravíte z běžných surovin a její přípravou nestrávíte příliš času.
Náš tip: Máte doma ještě zásobu sušených hub? Tak si je rovněž do bramboračky přidejte. Tu s medvědím česnekem připravíte podle našeho receptu.
Cena: brambory (12 Kč), cibule (5 Kč), česnek (3 Kč), medvědí česnek (15 Kč), vývar / bujón (5 Kč), olej nebo máslo (5 Kč), smetana (volitelně 10 Kč). Celkem: cca 45–55 Kč / 2 porce (23–28 Kč na osobu).
Pátek: Boloňské špagety
Pátek už se většinou nese ve znamení pohody, kdy není potřeba tolik spěchat ani šetřit každou minutu v kuchyni. Pokud vám na našem týdenním menu chyběly těstoviny, tak se do jejich přípravy můžete pustit třeba právě v pátek, a to rovnou do těch s boloňskou omáčkou.
Špagety s touto vydatnou omáčkou z mletého masa, rajčat a kořenové zeleniny patří u nás k nejoblíbenějším těstovinovým pokrmům a zavděčíte se jimi dětem i dospělým. Omáčce prospěje delší dušení, aby se krásně prolnuly chutě. Podávat ji můžete nejen se špagetami, ale třeba i s kratšími těstovinami, jako jsou penne nebo pappardelle , a samozřejmě neodmyslitelně patří k lasagním.
Cena: špagety (20 Kč), mleté hovězí maso (120 Kč), cibule (5 Kč), mrkev (5 Kč), celer (5 Kč), rajčatový protlak / konzervovaná rajčata (20 Kč), česnek (3 Kč), olej (5 Kč), koření (5 Kč), sýr (30 Kč). Celkem: cca 218 Kč / 4 porce (55 Kč na osobu).
Náš tip: Těstoviny s boloňskou omáčkou si můžete udělat podle našeho videoreceptu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Přečtěte si Zobrazit více
Komentáře