

Játrová paštika
Suroviny
- 1 kg tučného vepřového masa (nejlepší je podbradek - lalok, i s kůží)
- 500 g syrových jater
- 250 g sádla (vaničku, kostku)
- 7 vajec
- 400 g nakrájené cibule
- sůl
- paštikové koření
Postup přípravy receptu
Podbradek (lalok) uvaříme v troše vody doměkka a cibuli zpěníme na sádle do mazlava.
Uvařené maso a játra umeleme, přidáme cibuli se sádlem, syrová vejce, sůl a koření a trochu vývaru z podbradku, aby směs měla konzistenci řidší kaše.
Dobře promícháme, dochutíme a pokud paštiku před naléváním do zavařovaček ještě po částech rozmixujeme ponorným mixérem, je při mazání na chleba k nerozeznání od kupované.
Masovou kaši plníme do zavařovaček do 2/3 jejich výšky, dobře zavíčkujeme (víčky s červenou gumičkou) a zaváříme 1hod při 100°C.
Druhý den sterilaci zopakujeme. (Nebo rovnou zaváříme 2hod, také při 100°C.)
Poznámka od kuchařky
Nevíte-li si rady se solením, zvažte směs před přidáním polévky a na každé kilo dejte max. 17-20 g soli.
Pokud do paštiky nepřidáme tu trochu polévky, po zavaření je to spíš taková paštika ke krájení. Koření smíchám podle naší chuti, ale nikdy nesmí chybět mletý hřebíček.
Po otevření to pak zavoní celou místností.....
Sdílejte recept s přáteli
Alternativy k tomuto receptu
Komentáře k receptu Játrová paštika
-
hospodyne: dopsala jsem do Poznámky
-
cathleen: já s tím problém nemám, ale třeba některé naše sousedky by zavařované paštiky zkusily a právě se bojí soli. Při té příležitosti mě napadlo, že by se určité vodítko hodilo i jiným kuchařkám.
-
hospodyne: ano, s množstvím soli máš pravdu.
Dávám sůl už do vody, ve které lalok vařím, tak ji pak nemohu odvážit tak, jak píšeš - když i ta "polévka", kterou paštiku ředím, je lehce slaná. Proto píšu to své "podle chuti". Celkově paštikovou masu před naléváním do sklenic osolím tak, aby byla malinko přesolená a také víc okořeněná. Zavařením se sůl i koření natáhne do masa s cibulí a paštika je tak akorát - mám mnohokrát odzkoušeno. -
Dnes tuto paštiku dělám, jen trošku upravené poměry. A tak mě napadlo, že u podobných receptů není množství soli. ." Podle chuti" může být pro neznalé dost problém. Já dávám na 1 kg zpracované hmoty 2 dkg soli. Jinak paštika je to výborná a když se dobře zavaří, vydrží velmi dlouho.
Dnes ji dělám z 6 kg
-
Dobrý den,
tuto paštiku, mimo jiné je fantastická, jsem dělala naposledy se svým mužem. Jenže zemřel a já jsem teď sama a dnes už skoro nezavařuju. Velmi nám ta paštika tehdy chutnala a kluci si na ni nedávno vzpomněli a chtějí, abych jim ji připravila. Jenže se přiznám, že bez muže sama neumím zavařovat. Nemá nikdo zkušenost se zavařováním v horkovzdušné troubě?Tehdy jsme to zavařovali ty dvě hodiny v kuse jak je psáno, ale jak dlouho v té troubě a na kolikátce teploty? Děkuju. -
andrysek.jaroslav229používám paštikové koření TRUMF-játrová paštika,odkaz na w.w.w.koření trumf
-
Toto je nejlepší návod na výrobu játrové domácí paštiky. Děláme ji při domácí zabíjačce každý rok. Jen nedáváme cibuli ani česnek, změní to trochu tu pravou játrovou chuť, jako koření pak dáváme jen sůl a pepř. Dobře zavařit a dobrou chuť.
-
JÁTROVÁ DOMÁCÍ PAŠTIKA:
Naše rodina dělá tuto játrovou paštiku:
1 kd vepřových jater
1 kg syrového sádla
0,1 kg vepřové kůže vařené rozmixované ve vývaru (nemusí být)
3 stroužky česneku větší
1 menší cibule
40 gr soli pragandy(vede každá drogerie)
koření do paštiky,neobo jen pepř,sůl,špetku skořice,špetku nového koření,apd.
Postup: umeleme 2 x jádtra co nejemněji,sádlo 1x také,každé zvlášť.při mletí jater přidáme sůl a koření,česnek i cibuli.Játra promícháme a necháme asi 2 hod,prorůžovět(to udělá pragada sůl)potom tyčkovým mixérem mixujeme játra za postupnmého zašlehávání mletého sádle,nakonec zašleháme kůže.Postupně se spojí do kompaktní játrové hmoty,která velmi lepí.Tuto hmotu naplníme do vhodné nádoby,srnčí hřbet a zatížíme,nebo skleniček s víčky a na plechu v troubě necháme táhnout při teplotě 85 st.2,5 hod.Nádoby můžeme vyložit plátky anglické slaniny,nebo podobně.Po vychlazení je super.Skleničky uložíme do mrazáku k postupné komzumaci.Dobrou chuť.Děláme ji doma mnoho let. Nepřekročit teplotu 90 st.C. -
rebeka: Nadi, koření melu na umělohmotném ručním kávomlýnku, sypu ho přiměřeně, míchám, semtam ochutnám a čeho je třeba, přisypu - tak, aby to bylo podle naší chuti (třeba jako při kořenění sekané).
Hřebíčku dávám poměrně dost, až ho tam vsypneš (po troškách), uvidíš, že ucítíš "játrovou paštiku". Je dobré směs malinko přesolit (ale malinko), dost soli se vsákne do masa (to je nesolené) při zaváření. Ale i kdyby se nezdařilo a paštika byla míň slaná, dosolit na chlebu ji můžeš vždycky
-
cathleen:joooj,můj guru
znamenám si
ono by se to koření dalo i utlouct v porculánovém hmoždíři,he jo
jenom aby potom konzumenti neutloukli mě...
a děkuji
jejda a málem bych zapomněla:toho kořeníčka asi přiměřeně,přiměřeněale kolik toho hřebíčku..s tím asi opatrně..jeden..dva
a česnek vůbec žádný
Magduška dává..tak nevím..já s tím nemám pražádnou zkušenost
-
rebeka: Nadi, davam mlety cerny pepr, zazvor, trochu sladke papriky, mleteho noveho koreni, muskatoveho kvetu (taky troska, ale nemusi byt), co u nas nesmi chybet - mlety hrebicek. Ten dela pastiku pastikou.
Maso uvar v trose vody a tento vyvar pak pridej do toho namleteho tak, aby se to dalo namixovat. -
rebeka:medveďa už od dneska naháňa maris...
-
magdalenka:
a kde si nehala medveďa
tu neide
-
Cat vám určite odpovie, ale ja dávam aj cesnak a staročeské korenie...
-
Domácí paštiku miluji
.
A mám úplně stejný dotaz jako Rebeka.