Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak šlehat krém nad párou? Opatrně, abychom žloutky nebo bílky neuvařili
Zdroj: Freepik, chandlervid85

Některé druhy krémů vyžadují šlehání v páře - obsahují totiž vejce, která by se rozhodně neměla zasyrova konzumovat. Obsahují totiž choroboplodné zárodky, které se zničí až tepelnou úpravou.

Krémy s vaječnými žloutky nebo bílky musí projít tepelnou úpravou, nicméně ne takovou, aby se bílky v páře uvařily. Taková příprava má svá pravidla, která je potřeba dodržet. Poradíme vám, jak na přípravu základního vaječného krému:

Jak vyšlehat žloutky nad párou

Připravíme si kastrůlek s vodou a na něj posadíme misku, která se nesmí dotýkat vodní hladiny. Miska by neměla být menší než kastrůlek - pára z vařící vody nás může opařit. Žloutky šleháme s cukrem do nadýchané pěny. Jakmile začne klesat, je připravena k dalšímu zpracování. Po vychlazení pod mikrotenovou fólií (kvůli škraloupu) do směsi přidáme změklé máslo, popřípadě další dochucovací ingredience (vanilka, kakao, káva), a vyšleháme do krému.

Jak vyšlehat bílky nad párou

Dáme vařit vodu do kastrolu, na který posadíme mísu, která musí přesahovat okraje kastrolu kvůli unikající páře. Nezapomeneme na to, že bílkový sníh opravdu hodně nabyde. Do mísy nalijeme bílky a hned je začneme šlehat elektrickým mixérem nebo metlou. Postupně přidáváme cukr a šleháme tak dlouho, dokud sníh není pěkně pevný. Celou dobu hlídáme, jestli se nezačne srážet - v takovém případě ho již nelze zachránit a musíme začít znovu s novými bílky.

Žloutkový krém využijeme k plnění dortů, řezů nebo při přípravě věnečků a eclairek. Bílkovým sněhem plníme kremrole; po zašlehání másla vznikne bílý krém, který můžeme libovolně dochutit a zacházet s ním jako s každým jiným krémem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více