Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Z růžových květů vyrábíme sirupy, marmelády a nápoje. Můžeme je sušit a kandovat. Jsou nejen chutné a voňavé, ale i léčivé
Zdroj: Pixabay

Květy planě rostoucích i botanických druhů růží můžeme využívat ke kuchyňským, kosmetickým i léčebným účelům. Po vhodné úpravě slouží ke zdobení dortů a dalších moučníků.

Nejvíce se používají růže šípková, galská, stolistá, damascénská a svraskalá, případně i další. Šlechtěné velkokvěté růže se k léčivým účelům nepoužívají.

Jak růže sbíráme a konzervujeme 

Sbíráme květní lístky před plným rozkvětem. Opatrně je sušíme a uchováváme v uzavřených nádobách. 

Z květních plátků můžeme vyrábět aromatické sirupy, marmelády, nápoje, květy lze také kandovat a pak použít na zdobení moučníků (viz náš tip). Okvětní plátky se dříve nakládaly do medu a vína. 

Tip: Vidličkou rozšlehejte vaječný bílek, namáčejte v něm jednotlivé plátky růže, pak obalte v moučkovém cukru a nechte zaschnout. Vyrobíte tak chutnou ozdobu na dorty nebo jiné moučníky. Uchovávejte v suchu.

Léčivé vlastnosti růží

Růžové lístky podle druhu růží obsahují kromě silic, flavónů, antokyanů a tříslovin i některé vitamíny, enzymy a další látky.

Nálev z růží ve formě kloktadla léčí záněty ústní dutiny a hrdla, je vhodný také k omývání pleti nebo do koupele. Sirup snižuje horečku a celkově zklidňuje. Čaj má pozitivní vliv na dobrý spánek.

Na klidný spánek má dobrý vliv také meduňka, pojednává o ní náš další článek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky