Mangold na zahradě: Tato listová zelenina krásně ozdobí záhony a v kuchyni nahradí špenát
Mangold je stále málo používanou zeleninou, přitom je jeho pěstování snadné a jeho listy připomínají na pohled i chutí špenát. Na rozdíl od špenátu ho můžeme mít na záhonech od jara do podzimu. Pěstuje se v různých barevných variantách.
Pokud jste mangold do své zahrady vyseli, určitě vás nadchl svým mohutným vzrůstem a působivým vzhledem. Ačkoliv, co se týče vzrůstu, záleží na odrůdě, pro kterou jste se rozhodli. Některé odrůdy mají pouze menší listy, připomínající špenát, jiné naopak brzy zmohutní, potřebují mnoho prostoru a jejich listy jsou podobné listům červené řepy. Není divu, mangold je totiž blízký příbuzný špenátu i řepy, a též jeho semena jsou na pohled stejná. Tím pádem i využití je obdobné, konzumovat lze syrový a po tepelné úpravě. Je vhodný dokonce do pesta, podobně jako další zelenina.
Jak pěstovat mangold
- Vyberte pro něj záhon s výživnou půdou (kompost nebo chlévský hnůj) na slunečném stanovišti.
- Dopřejte mu dostatečnou zálivku. Při nedostatku vláhy by růst listů stagnoval.
- Rostliny sejeme přímo na stanoviště, při narůstání je podle potřeby protrháváme.
- Semena mangoldu vyséváme od dubna přibližně do poloviny srpna.
- Mangold je dvouletka, proto ho na podzim není třeba sklízet ze záhonů. Bude-li pro něj příznivé počasí, zimu přečká. Usnadnit mu to můžeme např. nastýlkou slámy nebo přikrytím netkanou textilií.
- I když je pěstování nenáročné, vhodnými sousedy nejsou příbuzné rostliny, tedy špenát a červená řepa.
- O záhony s mangoldem pečujeme obdobně, jako jsme zvyklí při péči o jinou zeleninu. Kypříme je okopáváním a odstraňujeme plevel. Zvláště během horkých dnů prospěje mulč, vhodná je např. sláma. Mulč chrání zeminu před vypařováním vláhy a zároveň brání růstu plevelů. A negativum slámového mulče? Rádi se v něm schovávají slimáci a mangold je pro ně lákadlem.
- Důležité je rostlinám dopřát dostatek prostoru k růstu, dá se říct, že si rostliny samy řeknou, kolik potřebují. Nejvíce místa vyžadují řapíkaté mohutné odrůdy.
- Listy sklízíme postupně, rostliny znovu obráží. A když začne jít některá do květu? Není třeba ji hned likvidovat, stačí rostlinu seříznout a znovu by měla obrazit.
- Na záhonech působí mangold dekorativně. Patří mezi zeleniny, které se nám na pohled líbí a pěkně zdobí zahradu. Některé odrůdy jsou v dobrých podmínkách opravdu mohutné.
- Listy a hlavně řapíky mangoldu mohou být zbarvené podobně jako listy řepy (tedy do červena), do fialova nebo do žluta. Některé jsou sytě zelené, jiné naopak svěže a světle.
Jak sklízet mangold
Mangold pěstujeme ve více variantách, ať už co se týče barvy, velikosti i vhodného způsobu využití.
- Mangold rozlišujeme listový a řapíkatý. Péče i sklizeň je obdobná. Na sklizeň se hodí nožík, pevné listy se vyřezávají.
- Listy sklízíme postupně a opakovaně. Stále dorůstají další.
- Listový mangold se sklízí a používá obdobně jako špenát a připomíná ho i na pohled. Jemné listy jsou nejlepší mladé, trháme je opakovaně včetně řapíků.
- Řapíkatý mangold vytváří mohutné listy se silnými řapíky, které zaujmou na první pohled. Jsou krásně zbarvené, působí velmi atraktivně. Vyřezáváme je nožem. Řapíky se používají jako chřest, listy jako špenát.
Jak využít mangold v kuchyni
Listový mangold používáme jako špenát. Řapíkatý využijeme dvěma způsoby - řapíky jako chřest, listy bez řapíků jako špenát.
- Nejchutnější jsou mladé listy pravidelně zavlažovaných rostlin. Naopak starší listy rostlin, které nezaléváme, jsou tuhé.
- Mangold se dá používat syrový do salátů. Tento způsob je ale vhodný pouze u těch nejmladších listů. Jinak je lepší napařený nebo jinak tepelně upravený.
- Mangold používáme jako zeleninovou přílohu (na způsob "špenát"), lze ho vařit, dusit i zapékat. Je vhodný do slaných koláčů, třeba i na pizzu. Po napaření jsou z něho výborné závitky, plníme je obdobně jako jiné listy nebo papriky.
- Mangold je chutný v kombinaci s brambory, vejci a různými sýry.
- Tip 1: Pokud na mangold nejsme zvyklí, začínáme s ním pozvolna, a to i navzdory tomu, že hojná úroda svádí ke zpracování velkých dávek mangoldu.
- V našem receptáři je mnoho receptů přímo na zpracování mangoldu. Bez obav lze ale využít i špenátové recepty. Pro zpracování řapíků zase recepty na zpracování chřestu.
- Tip 2: Přebytek mangoldu se dá snadno mrazit. Před mražením nakrájené listy opakovaně spaříme horkou vodou a pak je prudce ochladíme chladnou vodou (můžeme přidat kostky ledu), případně ještě rozmixujeme. Sáčky s mangoldem popíšeme, jinak pak těžko poznáme, co je v nich uloženo.
Pěstovat mangold nebo špenát?
- Na zahradě ho můžeme mít dlouhodobě, což znamená od jara do podzimu i déle, pokud dobře přečká zimu.
- Listy mangoldu stále dorůstají, sklízíme je postupně, kdežto špenát je vhodný jen ke krátkodobému pěstování.
- Mangold neobsahuje kyselinu šťavelovou, na kterou se upozorňuje v souvislosti se špenátem.
- Od konzumace mangoldu by nás mohla odradit tuhost listů (na rozdíl od jemného špenátu), ale tepelnou úpravou ji z velké části odstraníme. A hlavně k jídlu používáme pouze pěkné a kvalitní listy. Při bohaté úrodě mangoldu je z čeho vybírat.
- Nejlepší je mít na zahradě špenát i mangold, a přestože se používají obdobně, oceníme je oba.
A nějaký dobrý recept na využití mangoldu? Máme pro vás video, které vás naučí slaný koláč s lososem. Mangold má v receptu také důležitou roli.
Komentáře