Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Špíz je tenká kovová či dřevěná tyčka, na kterou se napichují kousky jídla. Špízy se většinou pečou nebo grilují, ale jsou také špízy ovocné nebo zeleninové - jejich výhodou je snadné servírování připraveného pokrmu.

Špízy pro děti mají nespornou výhodu - dobroty, napíchané na dlouhé špejli, jsou spravedlivě rozděleny, dobře se přenášejí a děti je mohou připravit spolu s dospělými, například pro své kamarády. Poradíme, jak sladké špízy vyrobit.

Z čeho připravit sladké špízy

Nejdříve si připravíme potřebný počet dlouhých špejlí a můžeme napichovat:
  • Kousky ovoce - jahody, ananas, maliny, kiwi, jablka, hrušky, meruňky, broskve, meloun a všechno ovoce, které se napíchnutím na špejli nerozpadne. Některé druhy nebo jejich části můžeme namočit do polevy nebo rozpuštěné čokolády a ozdobit cukrovými dekoracemi.
  • Malé sušenky - například Koka, malá linecká kolečka, vločkové cookies, ozdobené perníčky a všechny malé kousky cukroví, co doma najdeme v počtu, který odpovídá počtu špejlí. Sušenky můžeme slepit marmeládou nebo zbylým krémem z přípravy dortu a napíchat je slepené.
  • Marshmallow a želé patří mezi oblíbené ingredience - necháme je jednobarevné nebo je částečně namočíme do rozpuštěné čokolády a posypeme barevným máčkem. Želé nebo žužu, připravené doma, je zdravé a chutné, ale i koupené sladkosti v malém počtu nikomu neublíží.
  • Mandlový marcipán, obarvený jedlými potravinářskými barvami, zbožňují všechny děti. Z obarvené hmoty můžeme vymodelovat kuličky nebo malá jablíčka, jahody či jiné ovoce. Stejně jako marcipán lze použít i barevnou potahovací hmotu na dorty.

Jak sestavit sladké špízy

Na špejle postupně napichujeme různé ingredience a snažíme se, aby k sobě barvami a zdobením ladily. Vedle jahody umístíme marshmallow, k němu sušenku, pak další kousek ovoce a barevný marcipán. Opakujeme, dokud špejle nenaplníme nebo nám nedojde materiál. Pokud by se stalo, že by byly špízy fádní, můžeme je ještě pocákat polevou nebo čokoládou a ozdobit barevným zdobením. Hotové špízy klademe vedle sebe na podnos a necháme v chladu.

Sladké drobečky

Na špízy se dají použít i kousky piškotu, křehké pusinky, malé svitky palačinek, pevné kompotované ovoce (třešně, mandarinky) nebo pokrájené sušenky typu Tatranka. Děti dostanou originální občerstvení, o které se nemusí hádat a přitom bude všem chutnat. 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více